Dexcom, Medtronic ve Medtrum Sensör Kıyaslaması

CGMsDexcom, Medtronic ve Medtrum Sensör Kıyaslaması

Dexcom, Medtronic ve Medtrum Sensör Kıyaslaması

Bayadır bu yazıyı beklediğinizi biliyorum. Ben de ancak toparlandım ve toparladım 🙂 Birkaç ana başlık altında tecrübelerimi ve yazının sonunda da görüşlerimi sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle bu yazıda bahsedeceğim sensörlerin hepsi birer CGMs yani sürekli glükoz ölçüm sistemidir. Her marka özelinde farklı olmak koşuluyla 2-5 dakikada 1 şeker ölçümünü otomatik olarak yaparlar.

Türkiye’de Hangi Firma Hangi Sensörü Satıyor?

Dexcom’u Medsalus firması satmakta. http://www.medsalus.com.tr/ linkinden firmanın web sitesine ulaşabilirsiniz.

Medtronic’in sensörlerini ise Medtronic Türkiye Ofisi’nin Diyabet Departmanı satmakta. Medtronic sadece diyabet alanında değil birçok sağlık alanında Türkiye’de hizmet veriyor. http://www.medtronic.com.tr/ linkinden firmanın web sitesine ulaşabilirsiniz.

Medtrum’un sensörünü ise Teknodia şirketi satacak. Daha tam anlamıyla satışı başlamadı. https://www.teknodia.com.tr/ linkinden firmanın web sitesine ulaşabilirsiniz.

Sensörlerin Teknik Özellikleri ve Çalışma Detayları Nelerdir?

Dexcom G4

Şu anda ülkemizde Dexcom’un G4 modeli var.

Dexcom şu anda birçok marka insülin pompası ile dedike çalışmak adına önemli adımlar atarken aynı zamanda da yapay pankreas çalışmalarındaki en önemli sensör markası.

Sensörü ilk aktif ederken 2 kez parmaktan ölçüm ister. Ve sonrasında da günde yine 2 kez kalibrasyon için parmak ölçümü yapılır.

Dexcom 5 dakikada 1 kez ölçüm yapar. Yani günde 288 kez ölçüm yapmaktadır. Dexcom’un teknolojisi gereği de cilt altı sıvısının şeker değerini 15-20 dakika gecikmeli göstermez. Bu süre 5 dakikaya indirilmiştir.

Kendine ait kumandası ile de şeker takibinizi rahatlıkla ve sürekli yapabilirsiniz. Sesli, sessiz, titreşim vb gibi tüm uyarıları mevcuttur. Aynı zamanda egzersiz, insülin dozu vb detayları not etme şansı da bulunmakta.

7 günde 1 sensörünün değişmesi önerilir. Ama çoğu Dexcom kullanıcısı bu sürenin çok çok üstünde yani 3-4 haftaya kadar tek bir sensörle devam etmekte. Devam etmek için de her 7 günün sonunda transmitter yerinden çıkarılmadan sensör tekrar başlatılmaktadır.

Uzaktan takip için kar amacı güdmeyen insanlar Nightscout uygulaması yapmışlar. Bunu yaparak uzaktan takip yapılabilir.

Medtronic

Medtronic’in şu anda insülin pompası dedike çalışan ve çalışmayan olarak 2 farklı sensörü bulunmakta. Birisi Veo ve 640G insülin pompa modelleriyle çalışan Enlite G2 Link sensör, diğeri ise tek başına çalışan Guardian Connect.

Her iki model sensörün sensörü aynı. Yani vücudumuza taktığımız kısım aynı. Sadece sensörün ucuna taktığımız transmitter farklı. Birinin üzerinde G yazarken birinin üzerinde ise GC yazıyor. Bundan daha önce Medtronic Sürekli Glükoz Ölçüm Sistemi “Guardian Connect” başlıklı yazımızda sizlere bahsetmiştim.

Sensörü ilk aktif ederken 1 kez parmaktan ölçüm ister. Ve sonrasında 6 saat sonra tekrar bir kalibrasyon ve ardından günde yine 2 kez kalibrasyon için parmak ölçümü yapılır.

Her iki sensör sistemi de 5 dakikada 1 kez ölçüm yapar. Yani günde 288 kez ölçüm yapmaktadır. Eski sensörlerde sensör glükoz değeri 15-20 dakika gecikmeli gelirken bu sensörle gerçek zamanlı ölçüm artık alınabiliyor.

Enlite G2 Link sensör yukarıda da bahsettiğim gibi Veo ya da 640G insülin pompa modelleriyle çalışırken, Guardian Connect ise Apple aplikasyonu ile çalışmakta. iPhone, iPad ya da iPod’unuz ile herhangi bir insülin pompası ya da kumandaya ihtiyaç olmadan Guardian Connect’i kullanabiliyorsunuz. Ve tip-1 diyabetli Dünya’nın neresinden olursa olsun onun şekerini takipe edebiliyorsunuz 🙂

Sesli, sessiz, titreşim vb gibi tüm uyarıları mevcuttur. Aynı zamanda egzersiz, insülin dozu vb detayları not etme şansı da bulunmakta.

Her iki sensörün de 6 günde 1 değişmesi önerilir. Ama çoğu Medtronic sensör kullanıcısı bu sürenin üstünde yani 2-3 haftaya kadar tek bir sensörle devam etmekte. Devam etmek için de her 6 günün sonunda transmitteri şarj edilmek için sensöründen dikkatlice çıkarılır. Ve sensör tekrar başlatılır.

Medtrum A6 Sensör

Bu sensör şu anda Türkiye’deki tek kablosuz insülin pompası Medtrum Patch Pump ile dedike çalışan sensör. Şu anda tam satışına başlanmadı. Ama ürünü deneme şansı olanlardan biri olarak bilgi vermeye çalışacağım.

Sensörü ilk aktif ederken 1 kez parmaktan ölçüm ister. Ve sonrasında da günde yine 2 kez kalibrasyon için parmak ölçümü yapılır.

Her 2 dakikada 1 ölçüm yapmakta. Yani günde 720 kez ölçüm yapıyor. Bu sensör de gerçek zamanlı ölçüm yapmakta.

Sensör sonuçlarını Medtrum kablosuz insülin pompasının yönetildiği kumandası üzerinden görebiliyoruz. Aynı zamanda da bir aplikasyonu var ama birkaç ay içinde Türkiye için aktif edilecek. O aplikasyondan da tüm sensör glükoz değeri takip edilebilecek.

Sesli, sessiz, titreşim vb gibi tüm uyarıları mevcuttur. Aynı zamanda egzersiz, insülin dozu vb detayları not etme şansı da bulunmakta.

7 günde 1 değiştirilmesi önerilir. Devam etmek için de her 7 günün sonunda transmitter yerinden çıkarılmadan ve şarj edilmeden sensör tekrar başlatılmaktadır. Transmitterin şarjı 2 hafta rahatlıkla yetiyor. Ama şarjı bitince kullanma kılavuzunda yer alan şarj etme sürelerine dikkat ederek şarj edip yeni sensörü başlatmak önemli.

Maliyetler

Dexcom G4

Dexcom’un ilk alış kiti 6500 TL. Kumanda, transmitter ve 4’lü 1 kutu sensörü ile birlikte bu fiyata alıyorsunuz. Ardından her 1 kutu sensör için 1400 TL ödemek gerekiyor.

Medtronic

Enlite G2 Link için: G2 Link’in fiyatı KDV dahil 1.475 TL. Ardından her sensör için 97 TL ödeme yapıyorsunuz. 5’li 1 kutu sensör alırsanız 1 kutu sensörün maliyeti 485 TL olmakta.

Guardian Connect için: İlk alım yaparken 5’li 1 kutu sensör ve Guardian Connect 3.000 TL’ye satılıyor.

Ardından her sensör için 97 TL ödeme yapıyorsunuz. 1 kutuda 5 sensör olduğu için 1 kutu sensörün maliyeti 485 TL olmakta.

Medtrum A6

Şu anda resmi satışı olmadığı için rakamı net değil.

Tecrübelerime Göre Yorumlarım

Dexcom

Dexcom’un sensör teknolojisinde lider olduğunu biliyoruz. Bunu bir kenara yazalım. Ve sensörün takılması, aktif edilmesi vb detaylar oldukça kullanıcı dostu ve pratik.

Sensör ölçüm performansı gerçekten harika. Dexcom G4’ü taktıktan sonra nadiren kafam karışır ve parmak ölçümüne ihtiyaç duyarım.

Dexcom’u kullanırken kumandayı iş yerimde masamda ya da dışarıda bir yerde otururken kumandasını unutma gibi durumlarım oluyor. İşte o anlar ben efsane oluyorum 🙂 🙂 🙂

Medtronic

Medtronic’in sensörlerinin takılması, aktif edilmesi vb detaylar biraz yorucu. Sensör takarken bantlamalarla uğraşmak, aman sensörü ilk takarken çok iyi takmalıyım endişeleri beni benden alıyor 🙂

Medtronic’in sensörlerini artık hep sol belime takıyorum. Bir bölge daha bulmam lazım ama bulamadım. Sol belimde gerçekten sensör performansı gayet iyi. 640G model insülin pompası ile dedike çalışan Enlite G2 Link sensör şeker düşmeden insülin pompasının insülin gönderimini kesmesi gerçekten harika. Bazen şeker normalken insülin gönderimini kestiğine tanıklık ettim ama bunun ara ara olması kabul edilebilir bir durum.

Guardian Connect’i ise iPhone’um ile kullandığım için ve telefonumu evladım gibi yanımda taşıdığım için onun için de iyi yorum yapabileceğim. Bazen Eşref yüksek ya da düşük şekerde bana mesaj atıp uyarabiliyor 🙂 🙂 Uzaktan da olsa takip iyi oluyor 🙂

Ama Medtronic’in sensörlerini kullanıyorsam belli kullanım detaylarına mutlaka mutlaka dikkat ediyorum. Ben Medtronic’in sensörlerini yeni doğan bir bebek gibi görüyorum. Bebek gibi özen göstermek bazen can sıkıcı olsa da eskiye oranla Medtronic’in sensörlerinin daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Medtrum A6

Medtrum A6 sensörünü ise şu an sadece 7 günlük olarak görüyorum. 8. güne geldiğinde sensör glükoz değeri sapıtıyor. İnsülin pompasıyla dedike çalıştığı için de bu sensörün biraz daha geliştirilmeye ihtiyacı var. Ki firma bu konuda ciddi çaba sarfediyor. Ama benim ilk 7 günlük kullanım için yorumum iyi.

SGK Geri Ödemesi Var Mı?

Şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nden hiçbir sensör SGK geri ödemesine tabii değil.

Son olarak tüm detayları okuyarak ve maliyetlere bakarak en doğru kararı elbette sizler verirsiniz 🙂

15 YORUMLAR

 1. Cok ama cok tesekkurler esra hanim sayenizde bilgilerimiz gorus acimiz artiyor. Guardian connect ah androidle calissaydi. Su an libre kullaniyorum ancak pahaliya patliyor sensorler hem flash olmasi da dezavantaj bizler icin. Durumumu duzeltip i phone alabilirsem guardian connect dusunuyorum ya da kredi denk gelirse 640 g alacagim

  • Mustafa Bey Merhaba,

   Ben de güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

   Birkaç ay içinde Android de kullanılabilecek diye biliyorum. Bekleyin 🙂 Telefonunuzu değiştirmeyin 🙂

   Sevgiler

 2. gizmiguzel Ozellikle medtrum karsilastirmasini merak ediyordum. Dexcom g4 kullanicisiyum fakat receiverimi amerikadan aldim dexcom with share olan cihaz. Bu nedenle ios (turkiyede app storeu desteklemiyor) ve androidte 10 kisi tanimlayarak takip etmek isteyen yakinlarim takip edebiliyor. En en en guzeli dusuk uyarilari 🖤 ozellikle dayaniklilik olarak siz de dexcom u oneriyorsunuz saniyorum. Ben haftada 1 kez skintaci de surerek uzerinde ekledigim bantlari degistiriyorum. Bu sekilde ortalama 19 gun kalibrasyonu oldukca iyi sekilde goturebiliyorum. Merak ettigim sey ise medtronicte transmitteri sarj edebiliyoruz peki medtrumda durum nasil? Simdiden tesekkurler.

  diyabetimben @gizmiguzel Dexcom with share olmasına çok sevindim. Bu gerçekten müthiş kolaylık ve rahatlık sağlıyor. Dexcom’u dayanıklılık ve ölçüm sonuç güvenilirliği için öneriyorum. Ben Dexcom’u takar takmaz Tegaderm 1624w bandını çerçeve gibi kesip bandını sağlamlaştıryorum. Bende maksimum 17-18 gün gidiyor 🙂 Sonra da sensör glükoz değeri sapıtıyor. Medtrum transmitter şarjını unutmuşum 🙂 Transmitteri belli periyotlarla Medtronic’inki gibi şarj edilmesi gerekiyor. Ve şarj sürelerine dikkat etmek çok önemli. Aksi durumda sensör aktif edilemiyor. Bunu yazıya ekleyeyim unutmadan.

  gizmiguzel @diyabetimben dexcom ile ilgili kisisel deneyimlerimden; sensor eger gobegimdeyse surekli oturarak calistigim icin oynayabiliyor. Bu nedenle bacak kullaninca gun sayim maximumda 22ye cikti 🙂 ayrica sensorun sapittigi zamanlar oldugunda transmitteri sensorden vucudumdayken cikariyor ve islak mendille siliyor ve kuruluyorum. 3-4 gun daha sikinti yasamadan devam edebiliyorum.

  diyabetimben @gizmiguzel Kişiden kişiye bölge performansı değişebiliyor. Kendinize uygun en iyi bölgeyi ve yöntemleri bulmanız sevinidirici 🙂

  • İsmail Bey Merhaba,

   GC sensörü Guardian Connect ile mi yoksa 640G ile mi kullanıyorsunuz bilmiyorum ama Guardian Connect ile kullanıyorsanız zaten uzaktan takip var. Ama 640G ile kullanıyorsanız Nightscout gibi bir yazılımsal projeyi bu teknolojiye uygulamanız lazım.

   sevgiler,

 3. Merhaba Esra Hanım
  14 yaşında Tip 1 diabetli bir çocuk babasıyım. Aynı zamanda kendim de bir hekimim. Ancak hekim olmak ile hasta yakını olmak farklı kavramlar ve aynı çaresizliği sizler de yaşıyorsunuz. Sitenizi elimden geldiğince izlemeye çalışıyorum; açıkçası çok da müteşekkirim.
  Emre 14 yaşında, 4 yıldır tip 1 diyabeti var. Emre aynı zamanda bir performans yüzücüsü. Haftada 6 gün antreman yapıyor. Sabah antremanları ile birlikte haftada, her biri 2 saatten az olmamak üzere en az 10 antremanımız oluyor. Bu 10 antremanın en 6 altı tanesi 2-3 süren havuz antremanları.
  Bu denli uzun anlatmamın nedeni yaşam şeklimizi tanımlayabilmek. Şu na kadar insülin kalemleri ile ve günlük 5 den az olmamak koşulu ile şeker ölçümü ile gittik. En iyi HbA1 C değerimiz 6.8 oldu. 7.2-7.5 arası genel değerlerimizdi. Ancak ergenliğin de devreye girmesi ile birlikte şeker değerlerine yetişemez hale geldik. Son HbA1c değerimiz doğla olarak yüksek geldi: 7.7.
  CGM sensor / CGM sensor + pompa / pompa sözcükleri bir haftadır eşimle benim en önemli gündem maddesi haline geldi. Hekim olsam da maliyetler benim de belimi fazlası ile büküyor. Wireless pompalar idame maliyetleri açısından yanına yaklaşılmaz gibi duruyor…. Açıkçası önerilerinize ihtiyacımız var. Çok teşekkür ederiz.

  • Merhaba Sayın Makif,

   Tanıştığımıza memnun oldum.

   Diyabetimben.com’u takip ettiğiniz için teşekkür ederim.

   14 yaşındaki tip-1 diyabetli akranımı gerçekten takdir ettim. Haftada 6 antrenmaz oldukça iyi. Ve kazandırdığı disiplin de eminim onu çok şekillenmiştir.

   6,8 A1c oldukça iyi. Ama 7’nin üstüne ergenlik faktörüyle çıkan A1c de olmaması lazım. Ki ergenlerde bu tarz bir durum olduğu için de çok endişe verdirmiyor. Aklınızda olsun.

   Aslında öncelikle bir diyabet teknolojisi şirketiyle iletişime geçip sensör kullanmanızı öneririm. Ve bu sensörü mümkünse demo olarak deneyin. Dexcom, sensör konusundaki altın standart. Medtronic Guardian Connect (Medtronic Türkiye ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.) ise 2. sırada. Her iki firma da (Dexcom’un firması Medsalus’tan emin olmamakla birlikte.) demo yani ücretsiz olarak birkaç kez deneme yapmaya izin veriyor. Demo ile Emre’nin genel şeker gidişatını görüp insülin kalemiyle tip-1 diyabetini daha iyi nasıl yönetebilirsiniz ona bakabilirsiniz. Öncelikli önerim bu olur size.

   İnsülin pompası gibi bir teknoloji Emre gibi haftanın 6 günü antrenman yapına birine ayak bağı olabilir diye düşünüyorum.

   Soracağınız sorular olursa bana esra@diyabetimben.com mail adresim üzerinden de ulabilirsiniz.

   sevgiler,

   • Merhaba esra hanım. Şuanda hastaneden yazıyorum 6 yaşındaki oğluma tip1 diyabet tanısı koyuldu günde 8 defa ölçüm yapılıyor fakat her ölçümde yarım saat üç kişi ölçüm yapmak için uğraşıyoruz ve eve çıktıktan sonra bunu tek başıma yapmam gerekiyor. Libre sensör bizim için çok maliyetli bize bu durumda uzun vadede kullanım amaçlı ne tür bir cihaz önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

 4. Esra hanım Merhaba.6,5 yaşındaki kızım medtronic 640G kullanıyor.uzaktan takip için Nightscout diye bir yazılımdan bahsetmişsiniz. Bu yazılıma appstore dan indirebilir miyiz?Çevrenizde bu yazılımı kullanan birileri var mı ,güvenle kullanabilirmiyiz? Bir de bu transmitterin şarjı tecbülerinize göre ortalama kaç gün gider?Teşekkürler..

 5. Merhaba ben 14 yıllık tip 1 diyabetliyim. Ünisilin pompası kullanmaya karar verdim.şimdiye kadar kablolu olduğu için hep soğuk bakmıştım. Şimdi medtrum u gördüm. Deneyen biri olarak sizce almalımıyım.Biraz kararsızım yardımcı olurmusunuz

 6. bence iğne kullanmaya devam edin. ben uzun süre pompa kullandım sonra bıraktım. iğne ile daha özgürsünüz. pompa olunca daha çok kaçamak oluyor birşey yiyip arada pompaya basıyorsunuz. ayrıca şu ekonomik krizde çok masraflı. bence iğneye devam edin ve yediğinize dikkat edin. allah acil şifalar versin.

 7. Esra hanım Mehmet bizde yeni tanıyız tıp 1 6 yaşında oğlum sensör düşünüyorum ama karar vermedik hangi sensörü bize önerirsiniz dexom ve libre arasında Hagi’si acaba daha iyi olur

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: