Anasayfa Haberler&Gelişmeler “Çocuk Endokrin Doktoru” Olmayan İllerin Olduğu Bir Ülkede Yaşıyoruz!

“Çocuk Endokrin Doktoru” Olmayan İllerin Olduğu Bir Ülkede Yaşıyoruz!

2 1.643 görüntüleme

“Çocuk Endokrin Doktoru” Olmayan İllerin Olduğu Bir Ülkede Yaşıyoruz!

Ülkemizde maalesef sağlık hizmetlerine ulaşmak halen önemli bir sorun.

Yakın zamanda Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin, çocuk endokrin doktoru 10 ay boyunca yoktu. Geçtiğimiz ay sözler verildi yeni bir çocuk endokrin doktorunun başlayacağı söylendi. İlgili habere Kirazoğlu müjdeyi verdi | Gaziantep Güneş Gazetesi başlıklı habere tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ama bu 10 ay süresince emek yoğun olarak diyabet hemşiresi ve diğer uzmanlar açığı kapatmaya çalıştılar.

Benzer sorun Batman’da da yaşanıyor. Mesajlarını aldığım birkaç aile, Batman’da çocuk endokrin uzmanının olmaması sebebiyle, Diyarbakır’a gitmek zorunda kaldıklarını iletti. Tek yön, yaklaşık 100 km’lik bir mesafe.

Eminim ki Batma gibi daha birçok ilde benzer sorunlar söz konusudur.

Bildiğim kadarıyla ülkemizdeki çocuk endokrin doktoru sayısı mevcut ihtiyacı karşılayamıyor. Bu sebeple de çoğu ilde çocuk endokrin uzmanı maalesef yok ve kilometrelerece yolu çekerek civar illere gitmek zorunda kalıyorlar.

Açıkçası; giyilebilir diyabet teknolojilerinden, karbonhidrat sayım yönteminden, yeni insülinlerin piyasaya sürülmesinden vs. Her şeyden umutla bahsederken, ülkemizin her yerinde, her tip-1 diyabetli bireyin ve özellikle diyabetli çocukların sağlık hizmetlerine, diğer bireyler/çocuklar gibi ulaşamaması üzüntü ve kaygı verici.

Öncelikle sağlığa ulaşım gündemimiz olmalı. Öncelikle sağlığa ulaşımda eşitliği sağlamalıyız.

Umarım bu yazı ile birilerinin kucağına kar suyu kaçırmak şansımız olur.

 

  • Bizde bayburtta yaşıyoruz ve her 3 ayda bir erzuruma gitmek zorunda kalıyoruz birde erzurum halkı hastanede sürekli şehir dışından gidip onların bakılmasıninzorlastiryoruzn diye sürekli tepki alıyoruz gerçekten her ile lazım..

  • Cevap Bırak

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.