Boğaziçi Pasta

Sizden GelenlerBoğaziçi Pasta

Cumartesi Günü Boğaziçi Pasta

Ben Pelit’in Boğaziçi pastasına bayılırım.İçerisinde parça muzlar, Antep Fıstığı ve vişne marmeladı tadına tat katıyor ve damak çatlatıyor.

Ben beslenmesine elinden geldiğince dikkat eden bir tip-1 diyabetliyim (Şeker Hastası). Ve her zaman söylerim; evimizde glisemik indeksi yüksek bir besin bulmak zor.

Geçen cumartesi günü birden aklıma bu pasta düştü. Hemen aradım ve sipariş verdim. Şaka gibi ama bu pasta güya 4 kişilik 🙂 Aslında kocaman.Bu pastayı 4’e bölüp bir kişinin ya da özellikle bizlerin yiyebildiğini düşünemiyorum.

Boğaziçi Pasta
Boğaziçi Pasta

Cumartesi günü yemeye başladım. Tabiki de ince dilimlerle başladım ama kesmedi 🙂 Sonra da yedikçe yedim. Yandaki resimden de görebileceğiniz üzere bir dilim. Ve o dilimi öğlen saatlerinde tükettiğim için 3 ünite insülin yaptım. 45 gr KH olarak düşündüm. 3 ünitenin de % 20’sini alarak yani 0,6 üniteyi pastanın çikolata ve kremasından gelen yağ sebebiyle 3 saate yaydım. Kan şekerim oldukça iyi gitti.

Yine araya bilgi giriyorum. Özellikle bu tarz bol kremalı ve çikolatalı pastalar bolca yağ içerir. Yağlar pastayı yedikten sonra kan şekerimizin ortalama olarak 2 saat sonra değil 3-4 saat sonra yükselmesine sebep olur. Bu sebeple de insülin pompası kullanıcıları yaptıkları toplam insülinin % 20’sini alarak ve 3 saate yayarak 3-4 saat sonra oluşabilecek yükseklikleri giderebilirler.

Bu arada gördüğünüz o pasta 2 günde bitti 🙁 Bu sefer Eşref’in de yemesine izin verdim 🙂 2-3 dilim o yedi. Geri kalanını ise ben 🙂 İnsülinler biraz havada uçuştu ama yıllar sonra en sevdiği pastasına ulaşan Esra’nın mutluluğu her şeyden daha önemliydi 🙂

12 YORUMLAR

 1. Esra Hanım Merhabalar,
  Bu yazı iyi denk gelmiş.Bu hafta sonu kızımın doğum günü. Biz de tip 1 li oğlumuzda ilk kez deniyeceğiz pastayı. 50 g tartı ağırlığını 30 KH hesaplayarak.Bakalım ne olacak.Ama biz kalem kullandığımız için yayma yapamayacağız.Bu arada Yağız şu an ishal;geçerse deneyebileceğiz. İshal durumu ne zormuş diyabette;kalem yapmaya korkuyoruz çok düşüyor.Yediğine göre yemekten sonra yapıyoruz.Hatta gün içerisinde levemirin etkisinden(biz levemiri sabah yaptığımızdan)kalem yapmasal bile düşebiliyor.Allahım bi kurtulsaydık şu ishal durumundan…

 2. bende pompa kullanmıyorum ve kalemle bu ayarları nasıl yapmamız gerektiğinide bilmiyorum….
  biz kalem kullananlar içinde bilgi verirseniz sevinirim

  • Hilal Hanım Merhaba,

   Kalem için aslında bir ayarlama yapılamıyor. Ancak yaş pasta sonrası kan şekerimiz ortalama 3,5-4 saat sonra yükseliyor. Eğer pasta yedikten 3,5-4 saat sonra ciddi bir yükselme varsa ona göre ek doz insülin yapılabilir ama diyetisyeniniz varsa lütfen kendisine danışarak ilerleyin derim.

   sevgiler

  • Olmaz Hilal Hanım. Pasta içerisinde kana direkt karışacak ve kan şekerini yükseltecek maddeler var. Ve bizim insülinlerimiz ultra hızlı değil. Devreye girme zamanı uzun.

   Yükselmeden indirmenin de bu sebeple bir anlamı yok. Riskli.

   Kısaca şöyle anlatayım. Yaş pasta yediğimizde insülin pompasından alacağımız KH miktarında göre örneğin 3 ünite insülini hemen gönderiyoruz. 3 ünitenin % 20’si olan 0,6 üniteyi ise 3 saate yayıyoruz. İlk başta yaptığımız 3 ünite insülinin ortalama 3-4 saat sonra etkisi bitmeye yakın oluyor. Ama 0,6 ünite olarak yaydığımız insülin 3 saat boyunca deri altına azar azar gittiği için 3 ünitenin etkisi bitse dahi 0,6’nın etkisi yeni yeni başlıyor.

   3 ünite ilk 3-4 saatte yükselen kan şekerini düzene sokarken, yağdan dolayı 3-4 saat sonra kana karışacak glükozu da 0,6 ünite insülin toparlıyor.

   sevgiler

 3. Merhabalar,
  Oğlumda (4 yaşında) kalem insülin kullanıyor. Mert’tin de canı çok istedi ise ayda 1 kere pasta yediriyorum. Ekstra doğumgünleri de oluyor tabii.. Öğününe denk getirmeye çalışıyorum,normal yemeğini yedi ise ince dilim pastayı veriyorum ve insülin dozunu yarım ünite arttırarak vuruyorum sorun olmuyor. Yada doğumgünü partilerini ara öğüne denk getirip ek dozla çözüyoruz. Hem oğlumun gözü kalmıyor ,hem şekeri yükselmiyor,hem de ben oğlum yiyemiyor diye üzülmüyorum 🙂 Sosyal hayattan geri kalmadan yaşamayı oğlumla ikimizde yavaş yavaş öğreniyoruz..

  • Hilal Hanım,

   Birçok kez yazdım. Ama tekrar toparlayayım sizin için.

   İnsülin kalemi ile pasta ve çikolata benzeri ürünlerin kan şekerimize etkisini yönetmek biraz zor.

   Örneğin; 1 çikolatada 35 gr KH olsun. Ben buna karşılık 3 ünite insülin yapacağım. O 3 üniteyi yaptıktan sonra 2., 3. ve 4. saat kan şekerlerime bakıyorum. Kan şekerim ne zaman yükseliyorsa o yükselme saatinden ortalama 45 dk-1 saat önce yaptığım toplam insülinin % 20’sini kalem ile gönderiyorum.

   Bunu deneme yanılma yolu ile herkes gibi siz de yapabilirsiniz. Ama unutmayın. Biz ne doktor ne de diyetisyeniz. Doktor ya da diyetisyeninize sorarak ilerlemeniz daha iyi olacaktır.

   sevgiler

 4. benim oğlum da tip 1 diyabet 8 yaşında ben de arada pasta yediriyorum şöyle yapıyorum yemek saatlerine ayarlıyorum yemeklerden az veriyorum ve daha snra pastadan veriyorum ve hiç bir yükselme olmuyor

 5. eğer öğle saatlerin de de çikolata veya dondurma veya pasta isterse öple yemeğinden sonra şekerine bakıp veriyorum 1 sat snra eğer yüksekse 1 grm daha insülin yapıyorum tabiki hafta bir kez oluyo diyetisyen tavsiyesi byle

 6. Ben daha denemedim ama takip ettigim almanca bir forumda,yagli ve ya bu tarz kremali pasta yiyenler genelde yemekten önce hesapladiklari insulinin yarisini,yemekten yaklasik 2 saat sonra da diger yarisini yapiyor, dedigim gibi ben daha denemedim..

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: