Bazen

Dün akşam eve geldiğimde çok acıkmıştım. Normalde Eşref’i bekler ve en geç her akşam 20:00’da yemek masasında beraber yeriz yemeğimizi. Genelde de mutfak masası tercihimiz.

Evlendiğimizden bu yana hep salonumuzdaki yemek masasında yerdik yemeğimizi. Daha rahat, daha sohbetli olurdu. Ara ara da televizyonu kapatır Eşref’i bunaltan konuşmalar yapardım 🙂 Zaten ne zaman TV’yi kapatsam Eşref’in yüzünde ‘Ben bittim. Şimdi saatlerce konuşacak Esra.’ diye aklından geçirdiğini düşünürdüm.

Sometimes Creative Logo 1000x300

Bu sene artık yoğunluktan akşam yemeklerimizi mutfak masasında yiyiyoruz. Hafta sonu kahvaltılarımız da bu masada 🙂 Ciddi bir değişim. Eşref masayı mutfakta ilk kurduğumda; ‘Niye burada yiyiyoruz ki? Mutfakta yemek yemek bence keyifli değil. Sanki daha keyifsiz ve daha spot oluyor yemek yemek.’ demişti. Ben de; ‘Çok yoruluyorum. Ne yapayım? Salona git gel masayı kur ve sona topla. İnan çok yoruluyorum.’ dediğimde; ‘Hadi öyle olsun. Burada yeriz. Ne yapalım?.’ demişti.

Dediğim gibi dün akşam eve geldiğim çok açtım. Eşref’i beklemedim. 2 dilim çok tahıllı ekmeğin arasına sucuk ve kaşar koydum. Tost yaptım. Yanına 1 adet çavdarlı galeta (Canım çekti.). 1 bardak ayran, 2 adet cherry domates ve salatalık. Bir de çoook sevdiğim kaymak. Kaymak gibi yağlı bir şeyler yersem mutlaka yayma bolus yapıyorum. Artık biliyorsunuz. Yağlı ve proteinli öğünlerden sonra kan şekerimiz yemek yedikten ortalama 2 saat sonra yükselmiyor. 3-4 saat sonra yükseliyor. Bu sebeple öğünüm için yaptığım insülini hemen pompamdan gönderdim. Yaptığım insülinin % 20’sini hesapladım ve onu da 3 saate yaydım. Kan şekerim sonrasında gayet normal gitti.

Ancak geceye doğru gelen hafif mide kazıntısı sebebiyle elimin altındaki Mardin’den getirdiğim Mardin Leblebisi ve kavrulmuş yer fıstığından atıştırmaya başladım. Bu arada Mardin Leblebisi bildiğimiz leblebilerinden daha sert. Ağızda çıtır çıtır. Yerken; ‘Biliyorum. Bunlar yağlı. Gece garanti şekerim yükselecek. Ve sabah yine o berbat baş ağrısı ile kalkacağım.’ dedim kendi kendime. Ve hiçbir önlem almadım.

Gece yatarken de 168 mg/dL idi kan şekerim.

Galiba 2-3 kalktım tuvalete. Baya fazlaca geliyordu idrarım. Ve ben tuvalete giderken de yatağa geri dönerken de; ‘Kan şekerim şu an yüksek. Keşke bir kan şekerimi ölçsem.’ desem de ölçmedim. ‘Amannnn’ dedim 🙂

Gece 03:30’da tekrar kalktım. Mesanem o kadar sıkıştırıyor ki. Tekrar tuvalet ve yatağa dönüş. Yatağa dönerken pompamdan saate baktım. 03:30. ‘Tam da saati. Bi kan şekerini ölçsen Esra.’ diye geçirdim içimden. Yine; ‘Amannnn’ dedim 🙂

En son sabah 07:30’da kalktığımda yine mesanem fazlasıyla idrar dolu. Sancı yaptıkça yapıyor. Bu sefer tuvalet sonrasında yatağa döndüğümde kan şekerimi nihayet ölçtüm 🙂 267 mg/dL 🙂

Sonra; ‘Ben sana demiştim Esra. Zaten şekerin yükselecek. Galiba kafandan zorun var. Yahu elinin altında kan şekeri ölçüm cihazın. Neden ölçmedin? Ölçseydin sabahın bu saatinde lanet baş ağrısı ve karın ağrısı ile uğraşmayacaktın.’ deyip durdum kendime. Ek doz insülin gönderdim. Zaten işe gitmek için kalkmam gerekiyordu. Yavaş yavaş hazırlandım ve işe geldim.

Bunu neden mi anlatıyorum? Ders alın. Ders alayım diye 🙂 ‘Çok geçmiş olsun’ demeniz için yazmıyorum. Aman dikkat.

Bazen ne kadar vurdumduymaz olabileceğimizi, bazen umursamaz olabileceğimizi ve bazen ‘amannnn’ diyebileceğimizi görmeniz için yazıyorum. Dersimi her ‘amannn’ dediğimde nasıl aldığımı gösteriyorum sizlere.

 

14 YORUMLAR

 1. çok doğru esra hanım geçmiş olsun zaten biz diyabetliler birşeyden fazla yedikmi o gün bütün dengeler alt üst oluyor iyimisiniz peki şu an şekeriniz nasıl

 2. Tamam anlaşıldı Esra Hanım,geçmiş olsun yazınızı okurken 26 yı görünce ayıldım bugün biraz geç kalktık.Esra Hanım, Yağız’ da kaymağı çok sever, kemal paşa tatlısının yanında veriyorum bende 3. saatte 1 ünite ek doz yapıyorum yükselmiyor.

  • En doğrusunu yapıyorsunuz Tuğba Hanım. Ancak doğru hesaplamak için dediğim yolu izleyin. Örneğin yemeğin karbonhidratın saydınız. Toplamda 4 ünite yapmanız lazım. 4 üniteyi yapın. 4 ünitenin % 20’si olan 0,8 üniteyi de 3. saatte yapın. Ama siz kalem kullandığınız 1 ünite yapabilirsiniz.

   sevgiler

 3. Esra Hanım,
  Ben Yağız’a normal de 4 ünite yapıyorum.Bu gibi durumlarda 5 ünite yaptım bu seferde şekeri düştü bende önce 4 yapıyorum daha sonra da 1 ünite yapıyorum öyle ayarladım iyi oldu.

  • Tuğba Hanım,

   Ben de sizinle aynı şeyi söylüyorum. 4 ünite yapıyorsanız 4 ünü de aynı anda, diğer 1 üniteyi de 3. saat yapıyorsunuz zaten. Farklı bir şey demiyorum 🙂

   sevgiler

 4. Bu bazenler beni bırakmıyor son zamanda. 3 kilo fazlalık olarak geri döndü ve göbek basen olarak yerleşti bile bana.
  Ben bi ihmalimi sorsam size..
  Şekerimi dengede tutmak 90-120 arası tutmak sureti ile BAZEN 4 öğün insülin yapmıyorum(!) bi müddet böle giderken hemen 2-3 kilo veriyorum. Ama bazende çok yiyorum, yiyorum die insülin yapıyorum ve hemen şişiyorum. Göbek basen hoppp şişiyor 🙂 insülin yapmayınca kilo veriyorum die vurmak istemez oldum. Bu kilo takıntısı öldürecek beni yaaa. İnsülin neden kilo yapıyor ki.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: