Bakalım Cevabı Bulabilecek Misiniz? (Sorunun Cevabı Verildi.)

Sor BakalımBakalım Cevabı Bulabilecek Misiniz? (Sorunun Cevabı Verildi.)

Erciyes.t1dMerhaba,

Öyküm Hanım’ın Sıddık karakteriyle sorduğu sorulara bir örnektir bu soru. Bu sefer de ben bir soru-cevap yapıyorum 🙂

Eren 04.11.08 doğumlu ve 13.12.11 ( 3,2,1 -tip1) tip-1 teşhisi kondu, işler rayına girmek üzereyken 03.05.12 tarihinde Erciyes Üniversitesinde insülin/KH oranı ve öğünlerde alacağı KH ve yapılacak olan insülin miktarı hesaplandı; sabah 40KH 5ü insülin, öğleyin 50KH 3ü insülin ve akşam 50KH 4ü insülin .

1ü insülin ise 90ml/dL kan şekerine denk geliyordu.
Doğum gününün arifesi 03.12.12 öğleyin 104 le 3ü insülin ve 50 KH aldı,ikindi ara öğününde 193 olan şekerle 5 KH yedi ve akşam yemeğinden önce ölçüm aleti 330 u gösteriyordu. Doğumgünü partisi tehlikeye girmişti ? 04.11.12 de doğum günü çocuğu Eren öğleyin 120 şeker 4ü insülin ve 50KH aldı ikindi ara öğünü 76 şekerle 11 KH yedi ve akşama 150 ile girdi.
Sonraki bir ayda Diyetisyenimizin yaptığı hesaplamalara sadık kalındı ancak ikindi ara ve akşam öğünleri çoğunlukla yüksek çıktı.
04.01.13 te öğle 103 ikindi 83 akşam 188 olurken ,ertesi gün öğle 123 ikindi 89 ve akşam 102 olarak ölçüldü.
Sizden istediğim şu ; Erenin 10 günlük sağlam takibinden sonra yapılan hesaplamalara rağmen son zamanlarda yaşanan ikindi ve akşam öğünlerinde şekerin yüksek olması acaba nedendi ??

Lütfen boşlukları doldurunuz 🙂

Doğru cevabı bugün akşam 20:00’da sizlerle paylaşacağız. Ama öncesinde sizlerden cevap bekliyoruz.

mutluluklar

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

27 YORUMLAR

 1. Bu duruma benzer sıkıntılar bende yaşamıştım.Erdoğanın şekeri 10.00 ila 12.00 arası düşerdi ve nasıl olsa düşüyor ben burdaki arada ne yedirsem çıkmıyor diye düşünürdüm.Hakikaten de öyle olurdu.12.00 de ölçerdim,hep istediğimiz gibi güzel.Sonra öğle yemeğini yedirirdim.Ve 15.00 da olan ara öğününü ölçerdim herşey normal olmasına rağmen,şekerimiz biraz yüksek olurdu.Veya 15.00 te ki değil de 18.00 de olan ölçmemiz yüksek çıkardı.Ben şunu demek istiyorum.çocuğun şekeri sonradan 2. ve 3. saatten sonra yükselmeye geçebilir.Çünkü erdoğanın öyle oluyor.Bunu diyetisyenimiz farketti.Düzelttik.Bilemiyorum.Belki bu nedenden dolayı ikindi ve akşam öğünlerinde şekeri yüksek olabilir

 2. ikindi ve akşam ölçümlerinden önce uykuya dalmış olabilir. hareketnde azalma olmuş olabilir ve ya emosyonel durumu incelersek o zamanlarda annesinden ayrılma durumu söz jonusuysa anksiyeteya bağlı bi yükselme oluyo olabilr.

 3. Merhaba ,
  Çağla için de aynı durumu yaşadık . Doktorumuzun ve bizim çıkarımımız uzun etkili insülin değerinin eğer gece yapıyorsanız akşamı kurtarmadığı yönünde oldu . Biz lantus kullanıyoruz ve etkisi 20 saat falan sürüyor. Bu yüzden akşam açlıkları yüksek çıkıyor. Şimdi ikindi ara öğünde araya girip insülin veriyoruz. Biraz olsun düzene girdi diyebilirim . Yani bizim tecrübemiz bu yönde , sevgiler ,

 4. İlker Bey Merhaba,

  Örnek verdiğiniz gün 50 gr KH’ın içerisinde neler vardı? Ve yemek saatleri neydi? Yani öğlen yemeği kaçta ve ne yenilerek?, Ara öğün kaçta ve ne yenilerek ve akşam yemeği kaçta ve ne yenilirek?

  Asena Hanım’a katılıyorum. Bazal insülin konusunda bir problem başlamış olabilir? Ya da insülinlerinizle ilgili bir bozulma riski yok değil mi? Flakonun için saydam mı? Kabarcık var mı iç cam yüzeyine?

  Veya Eren yüksek kan şekerindeyken aşırı hareket mi yapıyor öğlenleri?

  sevgiler

  Herkese Merhaba,

  Galiba herkes benim gibi İlker Bey’in bu yazısını yardıma ihtiyacı varmış gibi algılamış 🙂

  Aslında İlker Bey ve eşi Buket Hanım artık diyabet konusunda doğru çözümler üretebiliyorlar. İlker Bey bu sabah soru-cevap yapmak istemiş.

  Sorunun cevabını İlker Bey biliyor. Acaba bizler sorunları bulup çözüm önerileri getirebilecek miyiz?

  🙂 🙂 🙂

  sevgiler

 5. Bazal insülin ihtiyacında değişiklik olmuş, büyüme çağında ve adölesanda sık görülen bir tablo. Bazallar sabah açlığa göre ayarlanarak gece hipogelisemisi riskini minimize edecek şekilde yapılır. Öğlen ve akşam açlıklarına bu doz yetmezse öğünlerle ve boluslarla desteklenir. Eğer kullandığı insülinler doğru destek değilse değiştirilir ya da bazal ayarı saatlere göre değişebilen pompa seçeneği dğerlendirilir. Ben öğün seçimlerini bilmediğimden aklıma ilk bu geldi. Doğru mu Esra Hanım ? :)))

  • Öyküm Hanım,

   Akşam 20:00’ı bekleyelim lütfen 🙂 Doğru cevabı daha düşünemedim. İlker Bey biliyor cevabı 🙂

   Ama sizden ricam khlar, idf, kh/insülin oranlarına bakarak cevap vermeniz 🙂 (Allahım. Ne diyorum ben?)

   sevgiler

 6. Esra Hanım,
  Karbonhidrat sayımını öğrenmeyi çabalayan biri olarak İlker Beyin cevabını sabırsızlıkla bekliyorum.Sabah bizimde düşük olan şeker ikindi ve akşamda çok yüksek oluyor bugünlrde hatta dün akşam açlığı 223 tü okulda gizliden birşeyler yediğini düşündüm ama değil.

 7. bir buçuk aydır tip 1 diyabetli 5,5 yaşında bir oğlum var. aynı sorun ara sıra bizde de yaşanıyor. saat 3 de 100-120 normalken akşam altıda 200 lü değerleri gördüğmüz zamanlar oldu. bizde okulda acaba arkadaşlarından alıp bi şeyler yedi mi diye şüphelendik. ama ısrarla yemediğni söyledi.
  daha yeni olduğmuz için insülin dozlarını ve öğünlerini ayarlamaya çalışıyoruz.

 8. SORUNUN CEVABI

  Herkese merhaba,

  aslında Eren’in bir problemi yok, insülinlerde vb. Hatta aylık, haftalık kan şekeri ortalamalarımız istediğimize yakın değerlerde.

  Ben Öyküm Hanım gibi (Sıddık Bey) soru sormak istedim, onuda becerememişim 🙂

  Eren için hesaplamalar mayısta yapılmıştı, hoş sonrasında kontrolleri yapıldı ama mayıstaki hesaplara sadık kalındı; Taki öğle yemeğinde yapılan 3ü insülinler yetmeyene kadar , 3 yaptığımızda şeker 60-150 arası yükselirken, 4 yaptığımızda 50 civarı düşüyordu.

  mayıstaki hesapta öğleyin 1ü insülin 17 KH denk gelirken, şuan 1ü insülin 14KH’a denk.
  3ü yaparsak 3*14=42 , 50-42=8KH fazla kalıyordu.
  4ü yaparsak 4*14=56 , 50-56=6KH eksik kalıyordu.

  soruyu aslında büyüyen bir çocuğun 6 ay içinde hesap ve oranlarının değişebileceğini göstermek amacıyla sordum.

  şu günlerde öğle yemeğinde 55 KH verip 4ü insülin yapıyoruz ve şekerimiz ikindi ve akşama istediğimiz değerlerde giriyor.

  bu arada levemirin etkisi Erende 18-20 saat olduğundan günde 9ü / sabah 5 ve akşam 4 olmak üzere 2 parçada yapıyoruz.

  mutluluklar 🙂

 9. Ne kadar kötü, çocukların her şekeri yükseldiğinde aileler hemen “bşey mi yedin. bişey mi yaptın” diye sorduya geçiyo çocuklar da savunmaya. Sayın anne babalar çocuklarınıza bunu yapmayın lütfen ya psikolojilerini çok olumsuz etkiliyosunuz. 20 yaşına geldiklerinde her soruya kalpleri çarpa çarpa saunma şeklinde cevap veren bireylere dönüşüyolar. Siz tabii ki iyilik olsun diye yapıyosunuz ama düşünün onların şekeri yükselince hemen suçlanıyolar. Bu kendilerine güvenmelerinin önünde ciddi engel. Ben de yaşadım bunu o nedenle yazıyorum. Lütfen her şekerleri yükseldiğinde sorgu yapan polis elbisenizi giyip çocuğunuzu da sorgu odasındaki sandalyeye oturtmayın. Sorunda nedene değil çözüme odaklanırsanız çocuğunuz için daha yararlı olacaktır

  • İlker Bey’e sorusu için teşekkürler.

   Doğru cevap veren Öyküm Hanım’ı kucaklıyorum 🙂 Yine doğru bildi 🙂

   Asena Hanım’ını önerisi de doğru. Bu da çözüm yollarından biri. Onu da kucaklıyorum 🙂

   İlker Bey,

   Ödül olarak ne verelim? 🙂

   Sevgiler

   • Esra Hanım katkımız oluyorsa ne mutlu bize, rica ederiz 🙂
    ödülü Hanımlaramı yoksa bizemi vereceksiniz? anlaşılamayan bir durum ama iki seçenek var bizde;
    1.ödülü Eren’e verecekseniz hanımlarıda alıp gelin tez zamanda,
    2.yok eğer hanımlara ödül vereceksen o zamanda hanımlarıda alın yanınıza, gelin 😛
    Not: Eren günde 6 kere ölçülüyor 5 kere insülin veriliyor.sadece ikindi öğünü insülin yok .
    mutluluklar 🙂

 10. acil açıklama ;sorunun cevabını bilerek dereceye giren arkadaşlara verilecek ödülller;
  1.ye çift sucuklu ekmek
  2.ye sucuklu ekmek
  3.ye sadece ekmek verilecektir.
  ödül töreni Erciyeste yapılacaktır.

  • İlker Bey,

   Eşref ile gülmekten öldük 🙂

   İyi ki varsınız 🙂

   Öyküm Hanım ve Asena Hanım,

   Kayseri size çok yakın. Bir hafta sonu Kayseri’ye mi gitsek acaba? 🙂

   Sevgiler

 11. Sucuk mu ??? gidilebilir sanki :))) Bahar aylarında duruma bakıp ayarlama yapılabilir diye düşünüyorum ama söz vermek istemiyorum çünkü hayatımda plan yaptırtmayan bi antalya gerçeği var bildiğiniz üzere. İnşallah kısmet olur da geliriz. Süha Turizmle mi gelcez :))))

 12. kar kalkmadan gelmeye çalışın lütfen, bu arada arabaların çoğu aynı marka, hangi firma erken kalkıyorsa onla gelin,ben terminale gittiğim zaman çoğunlukla ipek erken kalkıyor mesela.
  mutluluklar 🙂

 13. İlker Bey Merhaba,
  Benim kızım da 17.10.2008 doğumlu, oğlunuzla aynı yaştalar. Yanlış anlamadıysam oğlunuz günde toplam 5+3+4+9(uzun etkili) olmak üzere toplam 21 ünite insülin alıyor. Kızımın da insülin ihtiyacı son günlerde arttı. Ama bize aldığı toplam insülinin kilosunu geçmemesi gerektiğini söyledikleri için biraz tedirginiz. Kızım 16 kg. Oğlunuz kaç kilo öğrenebilir miyim? Ayrıca bu konuda ne yapıyorsunuz?

  • Hatice hanım merhaba,
   Eren 20 kg toplamda şuan herşey yolunda giderse 5+4+4 Novarapid ve 5+4 Levemir olarak 22 ünite yapıyoruz. Bizede söylenen ideal durum kilo başına 0,7ünite,yani Eren için 20*0,7=14 ünite.Fazladan 8 ünite 🙁
   Eren sporu yapıyor, CHO sayımında artık tam değerleri bırakın buçuklu saymaya başladık, stresi mümkün olduğunca az, yemekleri düzenli ve glisemik yükleri az yiyecekler olmasına rağmen hala kilosu başına 1,1 ünite insülin alıyor. Bünyesi bu, yapacak birşey yok diye düşünüyorum;bu arada internetten araştırdığım kadarıyla bu yaşlarda fazla insülinin sıkıntı yaratmayacağı düşüncesi oluştu.Dilerseniz doktorunuza bu durumu sorun,aslında biz daha sormadık sanırım.
   Bu arada Erenin ihtiyacı zaman içinde artıp azalabiliyor. çoğu hastalıklarında artarken, geçen viral bir enfeksiyonda aşırı düşmüş ve acaba “balayımı” diye heyecanlanmıştık.
   Sanırım sizde CHO sayıyorsunuz.ne zamandır tip-1 siniz
   mutluluklar 🙂

   • Bizim 1 yılı geçmesine rağmen henüz tam olarak Tip-1 denemedi. Çünkü Hnf1A mutasyonları var yani MODY 3, ancak antikor yükseklikleri de var, şu an Tip-1 gibi takip ediyoruz. Çok dikkatli beslenmemize rağmen son zamanlarda dalgalanmalar çok fazla, aynı gün içinde 60 da görüyoruz, 300 de 🙁 En son doktorumuzun tavsiyesiyle tek doz yaptığımız levemiri 2 ye böldük. Nispeten düzeldi, şu an Deniz’e göre levemir saatleri ayarlıyoruz. Son 2 aya kadar Hba1c 6,2 nin üstüne çıkmazken son değer 7,5. Aynı uygulamaları yapıyoruz, bünyeyle mi ilgili diye düşünüyoruz, inşallah düzene girecek.
    Karbonhidrat sayımına gelince; biz hastaneden çıktığımızda düzenli insülin kullanmıyorduk. Temel bir eğitim aldık ancak karbonhidrat sayımı eğitimi almadık. Kendimiz öğrendik karbonhidrat sayımını, uyguluyoruz da ama aynı uygulamalarla bir gün öyle bir gün böyle değerler alınca üzülüyoruz bazen.

 14. Öyküm Hanım Merhabalar,

  Yazdıklarınızda haklısınız ama yüksek çıktığında acaba yedi mi diye düşünüyorum.Yaşları daha çok küçük bir parça çikolatadan ne
  zarar geleceğini bilmiyorlar.Bir iki derken alışkanlık haline getirir diye korkuyorum.İnşallah zamanla herşeyi öğreneceğiz.

  sevgiler

 15. Tuğba Hanım burda bi sıkıntı var, bir parça çukulata birşey yapmaz 5 gram karbonhidrata denktir. Karbonhidrat saymayı öğrenin diye bu nedenle çok sık söylüyorum. Ama çocuğunuza güven vermelisiniz. Bunu sadece siz yapmıyosunuz herkes yapıyo emin olun ama ben de şunu yaşıyorum. Özellikle birkaç sene sonra çocuklar o denli sıkılıyor ki ailesi ile arası açılıyor ve karıştırmamaya başlıyor. O ara kendine de güvensiz çok dalalı bir ryh haline bürünüyor. Çocuğunuza güvendiğinizi göstermelisiniz yoksa bir ömür o sizi siz onu suçlayacaksınız. Bunu bi dönem ben de yaşadım. Bir de ben inanmadığımı yapmazdım kaç doktor ve diyetisyenle ne kavgalar ettim. Bunların etkisi kaldı. Nedene takılmadan sonuca gelebilirsiniz. Yüksek çıktığında insülin yetmiyo deyip gereken uygulamayı yapabilirsiniz. Kimse robot değil tabii ki onların da canı çekecektir, bunu çözmenin yolu da yasaksız bir beslenme sistemine geçmek

 16. Öyküm Hanım,
  Henüz yolun başındayız,acemiyiz.Tam anlamıyla şekeri,insülinleri yediklerini bir düzene koyamadık.Ondan dolayı tedirginim.Düşündüğünüz için çok sağolun.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: