Ali Şentürk Soruyor

Sor BakalımAli Şentürk Soruyor

Merhaba,

Benim bir sorum olacak.

Ben tip1 diyabetim.

İnsülin sisteminin bozulması ile acaba glukagon metebolizması da bozulur mu?

Ali Şentürk

12 YORUMLAR

 1. Ali Bey Merhaba,

  Glukagon mekanizmasının bozulma gibi bir durumunun olduğunu duymuştum. Ancak size bu böyle şu şöyle olur diyemiyorum. Çok bilgim yok çünkü.

  Bilgi edindiğim takdirde size yardımcı olmak isterim. Ya da içimizde bir arkadaşımız bu bilgiye sahipse yorum yaparsa memnun olurum.

  sevgiler

 2. Bağışıklık sistemi tarafından saldırı için kullanılan hücreler, kişilerde genelde hem alfa hem beta hücrelerine saldırır. Beta hücreleri güçsüzdür, belli zaman sonra yokolur. Ancak alfa hücreleri kuvvetlidir. Alfa hücreleri yok olmaz ancak zarar görür. O nedenle diyabet çıktıktan belli bir süre sonra glikagon salınımında sıkıntılar olur ve yanlış hipoglisemi müdahalesinde gereğinden fazla glikagon salınımı nedeniyle hiperglisemi yaşanabilir.

 3. merhaba tekrardan
  bu soruyu sormamda ki amaç spor yaptıksan sonra şekerim bazen bir miktar yüksek çıkıyor acaba spor yapmadan önce yediğim besinlerden mi yoksa şekerim düştüğü için glukagon hormonunun etkisiyle mi yükselmiş olması
  iyi günler

 4. Ali Bey aynı besinleri yiyip spor yapmadığınızda nasıl ? Bu cevabı bilirsek daha net bir tahmin yapabiliriz ancak spor sırasında kan şekerinizin düşmesinden korkup gereğinden fazla karbonhidrat tüketiyorsanız, kan şekerinin yüksek olmasında glikagonun payı var diyemeyiz. Ancak spor sırasında hipoglisemi yaşıyorsanız ve geç/yanlış müdahale yapılıyorsa o yükselişin nedeni glikagon olabilir.

  • Öyküm hanım merhaba,

   Bu yorumunuza istinaden şunu düşünmem doğrumudur acaba?
   Yani hipoglisemi yaşandığı vakit biz dışarıdan müdahele ederken meyve suyu,şekerli gıda ile(ki bazen fazla verdiğimde oluyor du aman çabuk yükselsin diye)içerideki sistemde alfa hücreleride devreye girip kan şekerini yükseltmeye destek mi veriyor.çünkü sık yaşamasakda hipoların sonunda hiperglisemi görüyorduk.

   Selamlar

   • Dilek Hanım,

    Hipoglisemi sonrası hiperglisemi durumları apayrı bir konu. Rebound yaşanılıyor olabilir.

    Yani; Geri Tepme yani Rebound Fenomeni’nde ise vücudumuz kan şekeri düşüklüğünü kendi savunma mekanızması ile düzeltmeye çalışır. Kan şekerimizi yükseltmeye çalışan bu mekanizmalar bazen biraz fazla etkili olur ve hipoglisemiyi takip eden saatlerde kan şekeri yükselebilir. Yani kısaca hipoglisemi sonrası hiperglisemi yaşanır. Bu durumda yaşanan hiperglisemiyi tekrar normale getirmek için ek doz insülin yapılırsa dikkatli olunmalıdır. Çünkü ek doz kan şekerini hızlıca düşüşe geçirir ve yine hipoglisemiyle karşı karşıya kalırız.

    http://www.diyabetimben.com/2013/04/02/somogi-fenomeni-geri-tepme-fenomeni-ve-safak-fenomeni/ linkinde bu konuyla ilgili detayları okuyabilirsiniz.

    sevgiler

    • Esra Hanım,

     Maaşallahınız var kim ne sorarsa link’i önüne koyuyorsunuz buradan inceleyin diye. İmrenerek takip ediyoruz. 🙂

     Sevgiler.

    • Esra hanım,
     Bencede süpersiniz,doktorummuzdan daha çabuk cvp verdiğinizi söyleyebilirim.Eşref bey haklı maşallah diyelim:)

     • Dilek Hanım,

      Bence Eşref bana laf dokunduruyor gibi 🙂 Ama ne yapayım. Bloğumuzda her sorunun bir cevabı var. Ben uzun uzadıya zaman kaybetmektense artık direkt linki veriyorum 🙂

      Mailinize yanıt verdim bu arada 🙂

      sevgiler

 5. Bi konuda uyarıda bulunmalıyım, özellikle diyabet yaşı ilerledikçe glikagon salınımları değişiklik gösterir. Dayak yiyip sersemlemiş bir boksör gibi düşünebiliriz alfa hücreleri. O halde glikagon yollabilecek mi, yollayabilecekse doğru miktar mı yollayacak fazla mı yollayacak? Bunları belirleyemiyoruz. Ama şunu söyleyebilirim ki, “ben çocuğuma şekeri düşünce çukulata veriyorum ancak şekerini çok yükseltiyo” gibi bir şikayet duyduğnuzda suçlulardan biri glikagon. Çünkü doğru zamanda kana şeker girmemiş, alfa hücreleri salınıma zorlanmış oluyo. Kan şekeri düşerken vücudun salgıladığı ilk hormon adrenalindir. Burdan şeker düşüşünden vücudumuzun/beynimizin korktuğunu anlıyoruz. Sonrasında kortizon salgılanır ancak düşüş sürer ve zamanında gerekli glikoz kana girmezse rebound etkisi devreye giriyo. Biraz da bunu engellemek için, önce 10 dakikada kana karışacak birşeyler alınması önerilir, kesme şeker, meyve suyu vs gibi

 6. esra hanımın gönderdiği yazıyı okudun birşey dikkatimi çekti spor yaparken su için diye ben sıvı tüketmiyorum spor yaparken muhtemelen bu yüzden yüksek çıkıyordur

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: