Accu-Chek Performa Nano Kan Şekeri Ölçüm ve Softclix Delme Cihazlarının Kullanımı-Bölüm 1

DiyabetTVAccu-Chek Performa Nano Kan Şekeri Ölçüm ve Softclix Delme Cihazlarının Kullanımı-Bölüm 1

Accu-Chek Performa Nano Kan Şekeri Ölçüm ve Softclix Delme Cihazlarının Kullanımı-Bölüm 1

http://youtu.be/RSJSa89-C3I

46 YORUMLAR

 1. Merhaba Esra Abla
  Çok güzel olmuş bir bilgi dikatimi çekti . ACCU-CHEK SOFTCLİX delme kaleminin LANCETAS in ben daha fazla kullanıyorum bize hastanede 3 günden fazla kullanmayın diyordu ben baya bi kullanıyorum bu bilgi ilgimi çekti saygılar ( Cevap alabilirim)

  • Mehmet Ali’cim,

   Delme kalemindedeki lansetleri çok sık kullanmamak en doğrusu. Ben haftada 2 kez mutlaka değiştiriyorum. Değiştirmezsem parmaklarım daha acıyor. Bir de enfeksiyon kapma riskimiz fazla oluyor.

   sevgiler

 2. merhaba,ben lancetleri her ölçümden sonra degiştiriyorum sizinde dediginiz gibi hem acı azalıyor hem enfeksiyon olmasını engelliyor ama sizlerin yorumundan sonra abarttıgımı düşünmeye başladım.

  • Sedef Hanım,

   Ben bir ara 1 yıl boyunca da kullanıyordum 🙂 .

   Ama bazen inanın aklıma bile gelmiyor değiştirmek. Siz bence en doğru olanı yapıyorsunuz.

   sevgiler

 3. Esra Hanım paylaşım için teşekkürler 🙂
  anlatımı yapan ablaya söylemek istediğim birşey var; tamam ,accu-chek daha az kan ile ölçüm yapıyor ama ölçüm esnasında daha önce kullandğımız markaya göre daha fazla hata mesajı alıyoruz ki bu arada Erenin parmağını birden fazla delmek yada birden fazla masaj yapmak zorunda kalıyoruz. Ölçüm çubuklarının %10 unda hata mesajı alıyoruz ve yeni bir ölçüm çubuğu takıyoruz.kutu içindeki 50 çubuğun 5-6 sını kullanamıyoruz. Ayrıca bu durumdan bakıcımız Gülsüm hanımda şikayetçi. Mümkünse kan damlasına ne şekilde , hangi açıyla yaklaştırılacağı konusunda bilgi verilirse seviniriz, bu arada istediğimiz bu bilgi bedava olursa daha da seviniriz. (ölçüm sonuçlarını bilgisayara aktarma programına 300 tl isteyen firma belki istediğimiz bu bilgiyede bedel ister korkum var). Saygılarımla

  • İlker Bey Merhaba,

   Neden sürekli hata aldığınızın sebebini ortaya koyarak başlayalım isterseniz? Hatanın nereden kaynaklı olduğunu bulmamız daha kolay olacaktır.

   Doğru mu parmak delemiyoruz? Az kan mı veriyoruz stribe? En azından Eren’in kan şekeri ölçümünü yaparken izlediğiniz yol anlatırsanız daha rahat yardımcı oluruz. Unutmadan söylemek lazım; kan verirken stribe açı önemli değil 🙂 .

   Bilgisayara aktarım konusundaki konuyu Roche ile paylaşmayı unuttum. Kusuruma bakmayın. O konuda iyi bir çözüm bulup sizinle paylaşacağım.

   sevgiler

   • Esra Hanım merhaba ,
    softclix aleti ile parmaktan kan damlasını çıkarırken sıkıntı yok, toplu iğne başı büyüklüğünde bir damla ölçmek için yeterli oluyor. kan damlası biraz çok olunca (2-3 kere bende oldu) boğulmuşcasına strip hata veriyor ancak hata kodunu şuan hatırlamıyorum, bir kaç kezde kan damlası stripin arkasında kalınca hata mesajı aldım.
    teşekkürler.

 4. Accu Chek Performa Nano, Plus Med ve OnCal Plus. 3 Cihazımda da sonuclar hep farklı Esra hanım. Hastane sonuclarına yakın sonuc verecek bi cihaz ismi ya da kendi kullandıgınız cihazın ismini soyleyebilirmisiniz lutfen.

  • Turgay Bey Merhaba,

   Bloğumuzu galiba pek incelememişsiniz. Ben Performa Nano kullanıyorum. Şimdilik en iyi cihaz bu. Bir de Abbott’un Optium Xceed cihazı.

   Her cihaz arasında elbette fark çıkacak. Bunu tüm diyabetlilerin bilmesi lazım. Ama cihazlar arası 30-40 mg/Dl gibi ciddi farklar varsa birinden biri yanlış ölçüyordur.

   Sevgiler

 5. merhaba,
  recep can beye selamlar bu arada , Cumhurbaşkanlığı makamına gönderdiğim mail için yazdığı yorumda benimde patladığımı ima etmişti , bense patlamadığımı belirtmiştim sonrasında…
  ha bu nanonun Türkiye ayağı beni yakında patlatacak , neden mi ?
  Esra hanım bana dedinizki “sizi arayacaklar” aramadılar!
  acaaba diyorum; sizemi yalan söylediler arayacağız diyerek, sizimi yoksa bizimi adamdan saymıyorlar, aramayarak bilemiyorum…
  isviçreliler acaba en son ne zaman insani yaklaştı memleketime merak ediyorum ? bu arada Omnipod’un avrupadaki ilk ayağının da İsviçre olması kafamı karıştırıyor. neden finlandiya değil ? roche ile bir bağlantısı varmı acaba Mr.Miloda’nın bağlı bulunduğu şirketin? hepimizin bildiği rant hırsımı? yoksa Türkiye yetkililerinin basiretsizliğimi?
  bu arada makinanın iyi olması yetmez çoğu Türk insanına, makine içinde ve servisinde biraz can olması lazım. karşınızdaki soğuk avrupalı değil sıcak anadolu insanı sayın roche

  • Hasan Bey Merhaba,

   Strip kutusunun üzerindeki son kullanma tarihine bakar mısınız? E5 hatası stribin son kullanma tarihinin geçtiğine dair alınan bir hatadır.

   sevgiler

 6. Merhaba Esra hanım,
  sitenizdeki yazıları okuduktan sonra doktorum bayerin cihazını yazacakken, performa nano yazdırdım. internette cihaz için 50tl nin altına rakamlar çıkıyor, sorduğum eczane 80tl fark istedi (20tl sgk karşılıyor dedi). Ankaradayım, cihaz temini ile ilgili bir tavsiyeniz var mı acaba?
  herkese selamlari

 7. Merhaba.Ben mersinde oturuyorum.Kızım tip 1 diyabetli.Daha önceden ücretsiz adana dan aldığımız accura check performa nano şimdi ufak bir miktarda fark çıkmaya başladı.10 lira gibi bir rakam.Parası neyse eczacı sağ olsun fiyatta düşüş yaparız dedi.Firma ile anlaşması mı varmış ne.Neyse bu stripi mersinde bulabileceğimiz bir yer var mı?Bilginiz var mı?Şmdiden teşşekkür ederim.

  • Serkan Bey Merhaba,

   Mersin’den takipçilerimiz var. Sesinizi duyan olursa size rehberlik yapabilirler ama benim bildiğim bir eczane maalesef yok.

   Ancak SGK kan şekeri ölçüm çubuklarında kutu başına 18 TL destek veriyor. Kutunun kalan parası hasta cebinden çıkıyor. Firma ve eczane anlaşması varsa fark ödemeden satın alabiliyoruz. ama firma ve eczane desteği bitince maalesef yine fark çıkıyor. Temelde SGK geri ödeme fiyatını arttırsa sorun ortadan kalkacak. Ama maalesef olmuyor.

   sevgiler

 8. 1. “ACCU-CHECK Performa Nano” ekranında “E-9” yazmaktadır. Ölçüm yapamıyorum. Ne yapmam gerekir?
  2. Vermiş olduğunuz telefonu (0800 211 3636) birkaç defa aradım. Hatalı çevirme olduğunu belirtiyor. Başka numaranız bulunuyor mu?

 9. Merhabalar esra hanım aranıza tip1 hastası olduğumu öğrenerek yeni katılmış bulunmaktayım. Hala hastanede tedavi görmekteyim. Sgk accu check nano cihazı karşılıyor mu? Sgk’nın verdiği cihazı mı alalım? Yoksa fark aramaksızın Accu check nano mu?

  • Özgen Hanım Merhaba,

   Umarım teşhis konulmuş olmasının rahatlığı vardır. Kısa sürede her şey yoluna girecek.

   SGK her kan şekeri ölçüm cihazının çubuklarının 1 kutusunu 18 TL olarak ödüyor. Fark ise bizlerin cebinden çıkıyor. Cihazı da karşılıyor reçete edildiğinde. Belki ufak bir fark ödersiniz. Yerinizde olsam bilinen markaları alırım. Roche ya da Abbott firmalarına ait cihazlara bakarım.

   sevgiler

 10. Merhaba Diyabet dünyasında daha çok yeniyim henüz bir aylık bir diyabetliyim. İnsülin tedavisi görüyorum. Sitedeki yazıları takip ederken şeker ölçüm cihazları ile ilgili yazılar dikkatimi çekti. Benimde bu konuda sorunlarım var. Hangi şeker ölçüm aleti daha sağlıklı sonuç verir vb. sorular ile dolu kafamın içi. Şeker ölçüm cihazları ile yakından ilgilenmekteyim. 3 adet şeker ölçüm cihazım var, 1-) Bayer Contour TS, 2-) Accu Check Perfoma Nano, 3-) Abbot Freestyle Optium. Üç cihazla yapılan kan şekeri ölçümlerim,
  1- Bayer Contour TS: 85
  2- Accu Check Perfoma Nano: 95
  3- Abbot Frestyle Optium: 97
  bazen bir birlerine çok yakın değerler olmakta bazen de aralardaki farklar 20-30 puan değişebiliyor. Sorum bu cihazları kullanmaya devam etmeli miyim, güvenilir midir ? Araştırmalarıma göre piyasadaki en iyi üçlü bunlar, bir de aradaki bu farklar maksimum hangi değerlerde olamalıdır.

  • Muammer Bey Merhaba,

   Tip-1 diyabetli hayatınızda kolaylıklar dilerim.

   Glükometreleri birbiriyle kıyaslamanızı önermem. Çünkü her birinin çalışma mekanizmalarında az da olsa farklılıklar var. Laboratuarda verdiğiniz kan ile kıyaslama yapmanız daha doğru olur.

   Glükometreler arası ya da her bir glükometre kendi içinde farklılıklar gösterebilir. %10-15 standart sapma olabilir. Birebir aynı sonuçları bekleyemeyiz.

   Sevgiler

 11. Merhaba Esra Hanım, Tavsiyeniz üzere kontrollerim sırasında laboratuvarda bir yandan kan verirken bir yandan da Accu Chek Nano ile ölçüm yaptım. Üç defa farklı tarihlerde kan vermem gerekti ve bende fırsattan istifade üçünde de cihazımı yanımda bulundurup test ettim. Birinci denememde labaratuvar sonucu : 88 Accu chek nano: 95, ikinci denemem labaratuvar sonucu: 95 accu chek nano: 96, üçüncü ve son denemem de labaratuvar sonucu: 79, accu chek nano: 90 oldukça isabetli sonuçlar. Aşırı bir fark çıkmadı buda cihazıma güvenimi artırdı. Accu Chek Nano ile beraber Abbot Frestyle Optium cihazınıda denedim sonuçlar çok farklı çıktı. Abbot’un cihazı her denememde % 15-20 bir fazla değer göstermekte, hatta bu yüzden fazla insülin yapıp hipoglisemi atak geçirdim bir defa, sanırım Accu Chek Nano diğer cihazlara göre bir adım önde görünüyor.

 12. Esra hanım Merhaba. Bende ACU check performa nano kullaniyorum. Çok memnunum ancak 4-5 gündür pilleri degistirmeme rağmen e-9 uyarısı alıyorum. Ne yapmalıyım? 4 ayrı yeni pil kullandım yine de oluyor

 13. Selamunaleykum. Esra hanim yardimci ola bilirmisiniz . Azerbaycadan yaziyorum. Ben Accu Chek performa nano siparis verdim Turkiyeden. Bu cihaz ne kadar kullanilir? Yani iynesi ve ya olcum cubugu bitdiyinde cihaz kullanilmaz hala geliyormu ? Yeniden olcum cubugu ve iyne alib kullanmaliyizmi? Yoksa cihazi komple yeniden mi almaliyiz? Lutfen yardimci olun.

 14. Merhabalar, Şeker Ölçüm Cihazı olarak Accu-Check Performa Connect i kayıt ve analiz yapabilme özellğinden dolayı alacaktım ancak bulamadım. Almanyada şu anda bunun yerine Accu-Check Mobile, Accu-Check Expert, Accu-Check Aviva ve Accu-Check Guide modellerinin olduğunu söylediler. Bunları Türkiyede bulabilirmiyim. Çubukları(sitripler) bulunuyormu, devlet ödeme yapıyor mu bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: