Accu-chek Glükometreleri Ekran Mesajları ve Çözümleri

T1D Hakkında Her ŞeyAccu-chek Glükometreleri Ekran Mesajları ve Çözümleri

Accu-chek Glükometreleri Ekran Mesajları ve Çözümleri

Uzun zamandır Accu-chek glükometrelerinin ekran mesajları ve çözümler konusunda bir yazı yazmak istiyordum. Kısmet bugüneymiş 🙂

Kan şekeri ölçüm cihazlarının ekranlarında bazen sorun olarak kategorize edebileceğimiz işaretler görebiliyoruz. Bunları görünce ne yapacağımızı biliyor olmamız gerekiyor.

Accu-chek kan şekeri ölçüm cihazlarının hemen hemen tamamının ekranında çıkan mesajlar birbirinin aynı. Bunlardan bazılarını ve çözümlerini sizlerle paylaşıyorum.

Biraz yorucu oldu bu yazıyı ama umarım herkesin işine yarar.

error 1Ölçüm cihazı açılmıyor ya da ekran boş ise; piller bitmiş olabilir.

Yeni pil takıp  sorunu çözmeye çalışın.

Ekran hasarlı ya da cihaz bozuk olabilir. Roche’un çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Ya da cihaz aşırı sıcağa maruz kalmış olabilir. Cihazı daha serin bir ortama götürerek tekrar çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

error 2Pilin gücü cihazı çalıştırmaya yetmiyor. Pil değişimi yaparsanız sorun ortadan kalkacaktır.

 

 

 

error 4Kan şekeri ölçüm çubuğunu yani stribi ölçüm cihazına yerleştirmeniz gerektiğini gösterir.

 

 

 

error 3Ölçüm cihazı kurulum modunda gelmiş. Yani saat, tarih vb ayarları yapma modunda. Ayarları yapmaya devam edebilir ya da yaptığınız ayarları onaylamanız gerekir.

 

 

error 5Bu şekilde bir işaret gördüğünüzde cihazın kan şekeri ölçümü ya da kontrol solüsyonunu uygulama için hazır olduğu belirtilmektedir.

 

 

 

error 6HI işareti İngilizce’de High’ın yani ‘yüksek’ sıfatını ifade etmekte. Yani kan şekeriniz o kadar yüksek ki cihazınız ölçüm yapamıyor. Bu durumda doktorunuzla iletişime geçerek ya da yüksek kan şekerinizi düşüerebilmek için gerekli müdahalede bulunmanız gereklidir.

 

 

error 7LO işareti İngilizce’de Low’ın yani ‘düşük’ sıfatını ifade etmekte. Yani kan şekeriniz o kadar düşük ki cihazınız ölçüm yapamıyor. Bu durumda düşük kan şekerinizi yükseltebilmek için gerekli müdahalede bulunmanız gereklidir. Doğru hipoglisemi müdahalesi için Hipoglisemi Tedavisinde ’15 Kuralı’ yazımızı okumanızı öneririz.

 

 

e-1Kan şekeri ölçüm çubuğu hasarlı olabilir. Ölçüm çubuğunu çıkarıp tekrar deneyebilirsiniz. Ancak hata yine tekrarlanıyorsa çubuğu atın ve çubuk ile ölçüm yapmayı deneyin. Hata tekrarlanırsa kod çipinde de bir sorun olabilir. Cihazı kapatıp yeni bir kod çipi takabilirsiniz. Yine çözüm olmazsa Roche’un müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

 

 

e-2

Kod çipinde de bir sorun olabilir. Cihazı kapatıp yeni bir kod çipi takabilirsiniz. Çözüm olmazsa Roche’un müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

 

 

 

e-3Kan şekeriniz aşırı yüksek olabilir. veya ölçüm cihazı ya da ölçüm çubuğu ile ilgili bir hata meydana gelmiştir. Eğer kan şekeriniz yüksekse ve kan şekerinizin yükseklik belirtilerini yaşıyorsanız doktorunuzla ve/veya bir hastane ile irtibata geçmelisiniz. Eğer yüksek kan şekeri belirtileri yoksa yeniden kan şekerinizi ölçün. Yine aynı sorun varsa kontrol solüsyonları ile glükometrenizi test edin.

 

e-4Kan şekeri ölçüm çubuğuna yeterli kan gitmediği zaman bu hata çıkar. Yeni bir striple ölçümü tekrarlamak gerekir.

 

 

 

20Kod çipi, son kullanma tarihi geçmiş striplere aittir. Kod çipi ile strip kutusu üzerindeki numaranın aynı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aynı değilse değişim yapmalısınız. Tarihi geçmiş stripleri atmalısınız.

 

 

 

e-6 Yanıp sönen damla sembolü ekrandan görünmeden önce kan şekeri ölçüm çubuğuna kan damlattığınızı ifade eder. Bu sebeple stribi atarak yeni striple ölçüm yapmalısınız.

 

 

e-7Elektronik bir hata meydana gelmiş olabilir ya da kullanılmış bir ölçüm çubuğunu yanlışlıkla takmış olabilirsiniz. Ölçüm cihazını açıp kapatabilir ya da pilleri çıkarıp 20 saniye bekledikten sonra tekrar takın. Kan şekeri ölçümünüzü tekrar yapın. Sorun devam ederse Roche’u arayabilirsiniz.

 

 

e-8Glükometreniz bulunduğu ortamdaki sıcaklık çok yüksek ya da düşük olabilir. Glükometrenizi oda sıcaklığına getirin. 5 dakika bekleyerek kan şekerinizi ölçmeyi deneyin. Ölçüm cihazınızı yapay yollarla ısıtma ve soğutma yoluna hiç bir zaman gitmeyin.

 

 

e-9Pillerin bitmek üzere olduğunuz işaretidir. Pil değişimi yapınca sorun ortadan kalkar.

 

 

 

e-10Saat ve tarih ayarları yanlış olabilir. Ayarları yapınca bu uyarı ekrandan gider.

13 YORUMLAR

 1. Uzun süredir kullandığım cihazin sanırım pili bitti. iki para şeklinde pil takdırdım. Çalışmayınca kurcalarken yandaki bir kızağı çekip yine yerine kaktırdım. Ekran açılır gibi oldu ama yine görüntü kayboldu. Ne yapmam gerekiyor?

  • Ayhan Bey Merhaba,

   Taktığınız pilin aynı pilden olmasına dikkat edin. Pil takım yeri glükometrenin arkası. Yandaki kızak ise okutucu. O kolay kolay bozulmaz. Bana sorun sanki yine pildeymiş gibi geliyor. Tekrar her şeyi doğru yapıp yapmadığınıza bakar mısınız?

   sevgiler,

   • Doğru pili nasıl bulabilirim. Saatçide değiştirmiştim. Eskilerini çıkarttı ve yenilerini taktı. Piller yerine oturuyordu ama yine de uyumsuz olup olmadıklarını nasıl anlayabiliriz? muhtemelen cihazla ilgili başka bir arıza olabilir mi? Doktoruma sorunu anlattım bana başka bir cihaz verdi. Ama kısa bir süre sonra o da bozuldu.

 2. VivaChek eco şeker ölçüm cihazını kullanıyorum ama ölçümlerimde cok düşün çıkıyor 15 ile 45 55 falan çıkıyor cihazda arıza var galiba nasıl düzelte bilirim yada ne yapmalıyım

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: