4 Yaşındaki Tip-1 Diyabetli Ayşe Sabah Kalktığında

Sor Bakalım4 Yaşındaki Tip-1 Diyabetli Ayşe Sabah Kalktığında

4 Yaşındaki Tip-1 Diyabet Ayşe Sabah Kalktığında

Yine uzun zamandır Sevgili Öyküm Solak’ın soru-cevapları yoktu bloğumuzda.Facebook’tan Tip-1 Diyabetli Çocuklar ve Aileleri grubunun yöneticisi Sevgili Mehtap Yağan Aşçı ile Öyküm Solak soru-cevap yapmaya başladılar.

Bildiğiniz gibi soru-cevap yaparak doğru yaptığımızı düşündüğümüz yanlışlarımız daha bir ortaya çıkıyor. Ya da doğru yapıyorsak bunları da teyit etmiş oluyor.

Bir de konu çocuklar olunca bence biraz daha dikkat çekici olacak bu soru-cevaplar.

Gelelim sorumuza;

4 yaşındaki tip-1 diyabetli Ayşe sabah kalktığında annesi kan şekerini ölçer ve 316 mg/dL bulur.

Sabah 3, öğlen ve akşam 2.5 ünite Humalog, gece ise 7 ünite Lantus ile tedavisi devam eden Ayşe midesi bulandığından kahvaltıda normalde 45 gr karbonhidrat alırken  sadece yarım bardak süt içip 1 dilim ekmek yiyebilir.

Bu durumda doğru insülin uygulaması nasıl olmalıdır?

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

9 YORUMLAR

 1. bence humalog değilde regular kullansa ve 3 ünite ile öğleden sonrasına kadar gider.

  hali hazırda benim kızımda 4 yaşında gece 7 lantus sabah ve öğleden sonrası olmak üzere regular kullanıyoruz. dozlar şekere göre ayarlanıyor 4 veya 5 arası…

 2. Merhaba
  Ayşeye yediği 20 gr karbonhidrat için 1,3 ünite insülin yapılması gerek.Ancak 316 çıkan kan şekerini de normal seviyeye indirmek için ayrıca bir düzeltme yapılmalı ama bunu belirlemek için de 1 ünite insülinin Ayşenin kan şekerini ne kadar düşürdüğünü bilmek gerek.Bilinmiyorsa da en azından 1 ünite fazladan yapılabilir sanırım.Yani bu durumda toplam 2,3 ü yapılabilir… diye düşünüyorum…

 3. merhabalar,
  minik ayşe günde 15 ünite insülin alıyor. toplam insülin dozunu 1700 sabit sayısına bölersek, 1 ünite insülinin kş.ni kaç mg/dL düşürdüğünü bulabiliriz. 1700/15=113.333333…. yani 1 ünite insülin ayşenin kş.ni 113 mg/dL düşrmekte. hedef kan şekerimiz 100 olsun mesela. 316-100=216. bu da zaten 113+103 demek. ben annenin yerinde olsam 2 ünite düzeltme dozu yapardım. kahvaltıda da ayşe 20 gr cho almış. 45 gr cho’da 3 ünite ise 15 ‘te 1 ünitedir. 113+103 deyip 2 ünite vurduysam, 20 gr cho’nun da 5 gr.nı saymam arkadaş. 1 ünite de aldığı cho miktarına göre yaparım. toplamda 3 ünite insülin yapmış olurum yavrucağıma…. umarım doğrudur..:) (iyi tatiller bu arada :))

 4. Melek Hanım,

  Yöntem güzel. Ben toparlayıp birkaç düzeltme yapayım.

  Çocuklarımız için 1500/15 den idf değerimizi 100 olarak buluyoruz. 1 ünite ınsulin Ayşe’nin şekerini ortalama 100 mg/dL düşürüyor. Bunu bulduk. 2 ünıte insülin yaparak 316 olan kan şekerini 116 mg/dL’ye düşürmüş olduk.

  2 ünite insülin yaptıktan sonra hemen yemeğe başlamamak lazım. Ayşe’nin kan şekerinin270 in altına inmesini beklememiz lazım. Keton oluşma durumunu da göz önünde bulundurarak su içmeyi ve tuvalete çıkartmayı unutmuyoruz.

  Ayşe sabah 45 gr için 3 ünite yapıyorsa kahvaltıdaki karbonhidrat/insülin oranı 15 gr kh için 1 ünite insülin. Ortalama 20 gr kh alıyorsa ihtiyacı 1.5 ünitedir. Yemeğin hemen sonrasında da 1,5 ünite insülini yaparsak durumu oluşabilecek sorunları minimize ederiz.

  Melek Hanım,

  Soruna yaklaşım şeklinizden dolayı kucak dolusu sevgiler 🙂

 5. Esra Hanım,
  Oğlum günde toplam 7 ünite insülin oluyor.Ana öğünlerde 40 g KH alıyor.1500/7 den214 gibi bir sonuç çıkıyor. Yani oğlumun şekerini 1 ünite bu kadar mı düşürüyor? 1500 sabit bir sayı mı?
  Ben ,1 ünite insülinin oğlumun şekerini ne kadar düşüreceğini hesaplamayı öğrenmek istiyorum.(Tatilde bile sizi rahat bırakmıyoruz;lütfen müsait olduğunuzda bilgilendirirseniz sevinirim.)

 6. Merhaba!
  Esra Hanım çok utandım şimdi 🙂 Ben de soru eksik diyordum; idf oranını kendim hesaplamayı hiç düşünmedim nedense! 🙂 Melek hanımı kutluyorum 🙂
  Bu arada herkese sağlık, huzur, mutluluk dolu bir yıl diliyorum…
  sevgilerimle

 7. merhaba esra hanım oğlum 10 yaşında diyabet güünde 3kez novarapit 1 defada lantos kullanıyoruz oğlumun sürekli olarak yemek içmek istiyor bu seferde şekerlerimiz 400 veya 500 çıkıyor ek ünsün yapmak zorunda kalıyoum yemesinede engel olamıyoruk saygılar

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: