2014 Yılı Glükometre ve Strip Standartları

Haberler&Gelişmeler2014 Yılı Glükometre ve Strip Standartları

v67n01_p42Yeni  ISO Standartları

2013 yılında ISO kan şekeri ölçüm cihazlarına yeni bir standart getireceğini duyurdu. Yüksek kan şekerindeki sapmalar daralatıcı oranlar hazırladırlar. ISO  100 mg/dL kan şekeri seviyesini baz alarak yüksek ya da düşük kan şekeri seviyelerindeki sapmaların kabul edilebilir miktara düşmesi gerektiğini belirtti.

Özellikle;

75 mg/dL ve üzerindeki sonuçlar için: Kan şekeri test sonucunun % 99 oranında gerçek ve gerçek kan şekerinin artı-eksi % 15 oranında sapma olmasının kabul edilebilir olduğunu belirtti.  Örneğin : Gerçek  kan şekeri seviyesi 180  mg/dL ise; kan şekeri ölçüm cihazının 153 mg/dL’den 207 mg/dL’ye kadar bir  rakam göstermesi gerekir ki cihaz standartlari yakalasın.

75 mg/dL altı sonuçlar için: Kan şekeri test sonucunun % 99 oranında gerçek ve gerçek kan şekerinin artı-eksi % 15 oranında sapma olmasının kabul edilebilir olduğunu belirtti.  Bu FDA standarları ve oranları ile aynıdır.

Ancak  diğer kan şekeri sonuçları % 99 ya da % 95 oranında doğru olmalıdır.

ISO’nun web sitesinde  ISO 15197 projesinin lideri MD Alan Cariski (glükometre doğruluğu projesi) kan şekeri doğruluğunun diyabetli bireylerin beslenme ya da tedavi süreçleri için doğru karar vermelerinde çok yardımcı olabileceğini belirtirken en önemlisi insülin dozunun ayarlanmasında daha da önemi olduğunu söylemektedir.

Şu ana kadar FDA doğruluk oranlarını arttırmak için  ISO’yu işaret etmiş değil.
2013 Eylül’ünde Diyabet Teknoloji Birliği (DTS) kazançsız bir kongre düzenleyip diyabet ile savaşmak için teknoloji geliştirme ve teşvik etmek için çalışmalar yapmıştır. Ve bu çalışmalar göstermiştir ki; ABD’deki birkaç ölçüm cihazının yeni ISO  standartlarını karşılamamaktadır.

Almanya’da Ulm Üniversitesi araştırmacısı Guido Freckman Araştırmasında markasız stripler ve mağaza markalı metrelerin yeni ISO standartlarına göre çok yanlış sonuç verdiğini ortaya atmıştır. Şimdi ölçüm cihazlarınızı sakın pencereden aşağı atmayın. Sadece  teknoloji ve standartların her an geliştiğini unutmayın.

Doğruluğun Geleceği

Aynı DTS kongresinde birkaç bağımsız araştırmacı topluluğu FDA’nın üreticilerin ve laboratuarların Amerika’daki bütün glükometreleri beraber test yapmasını önerdi. Böylece pazara yeni giren kan şekeri ölçüm cihazlarının kontrolleri sağlanırken pazarda olan cihazların kontrollerini sağlamak için herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.

Eğer üretici tarafından net olarak belirtilmemiş ise doğruluk değişebililr. Distiribütörler stripleri ve kan şekeri ölçüm cihazlarını raflarda ve nakliyat işleminde korumak zorundalar. Aynı zamanda kullanıcılar kirli parmak ile ölçüm yaptıklarında ya da stripleri sıcak arabaya ya da mekana koydukları zaman da yanlış ölçüm yapabilirler. Bazı avukatlar ve araştırmacılar FDA’nın deniz aşırı yerlere ihraç ettiği ürünler hakkında standartları ihlal ettiği ile ilgili soruşturma yapıyorlar.

California San Francisco Üniversitesi Diyabet Merkezi Profesörü David Kolonof bir öneri hazırladı. Bağımsız bir makaleye dayanarak FDA’nın bazı glükometreleri temizlediğini söylüyor. Bu data FDA’ya bazı glükometreleri piyasadan çekmesi gerektiği hakkında yardımcı olacaktır. Bu öneri DTS gözlemcilerini daha da dikkatli olmasını sağladı. Kongrede gözlemcilik programı ile ilgili bir karar alınmadı. FDA öneri için biraz şüpheci bir tavir sergiledi ancak market testleri çok önemli. Ürünlerin  siz ürettiğinizde çok iyi olmasının bir önemi yok. Önemli olan üretimden çıktıktan sonra ürünün son tüketiciye ulaşması sürecinde ne kadar sağlıklı nakliye edildiği ve korunduğu ile ilgildir.

Kan Şekeri Ölçüm Sonucunuzu Mükemmel Hale Getirmek İçin

Bazı faktörler kan şekeri ölçüm sonucunuzun doğruluğunun elinizde olduğunu da iddia ediyor.

Lütfen aşağıdaki detayları dikkate alın;

Ellerinizi yıkayın. Eğer yiyeceklere ya da içeceklere dokunduysanız ya da bir losyon kullanıyorsanız ölçüm sonucunu etkileyebilirsiniz. Her parmak delmeden önce mümkünse ellerinizi yıkayıp, tam olarak kurulayınız,

Ölçümünüz beklenenin üstünde gelir ise ve bunu kendi tecrübelerinize göre açıklayamıyor iseniz ( yeme içme egzersiz hastalık stress) kan şekeri ölçümünüzü tekrarlayın. Kan şekeri ölçüm çubuğunun son kullanma tarihine kadar birçok detayı kontrol edin. Ayrıca unutmayın. Az kan ile kan şekerini test etmek ölçüm sonucunu etkiler. Eğer iki ölçüm de beklenmedik ise Marrero üçüncü kez ölçmeyi tavsiye ediyor.

Bir eliniz her zaman diğerinden yüksek sonuç  verir. Çok yüksek bir fark olmayacaktır. Ancak kan şekeri ölçüm sonucundan emin olmadığınız durumlarda el değiştirerek daha doğru bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Striplerinize dikkat edin. Yanlış saklanan stripler de sonuç hata verir. 2005 yılında Doğu Carolina Üniversitesi’ndeki bir çalışma bir kere striplerin kapağı açıldığında ideal sıcaklıkta 35 ten 50 güne kadar dayandıklarını ortaya çıkarmıştır. Kötü ışık ve değişken sıcaklıkta ise bu 14 güne düşmüştür.  Bu yüzden kan şekeri ölçüm çubuklarınızı riske atmayın. Çünkü kan şekeri ölçüm çubukları pahalılar. Kan şekeri ölçüm çubuklarınızı direkt gün ışığından koruyun, nemden uzak tutun ve oda sıcaklığında biraz daha serin olacak bir ortama saklayın.
Kontrol sölüsyonu kullanın. Kontrol sölüsyonları içinde bir miktar glükoz bulunan sıvılardır. Kan şekeri ölçüm çubuğunuza kan yerine 1 damla kontrol sölüsyonu damlatıp test yaptığınızda  glükometrenin ve test stribinin doğru çalışıp çalşmadığını anlarsınız ve emin olabilirsin. (Kaynak: diabetesforecast.org)

 

4 YORUMLAR

 1. Biz Optium kullanıyoruz. ne eczane yoluyla ne de firmadan kontrol solüsyonuna ulaşamadık. aynı cihazdan iki tane var zaman zaman aynı anda ölçüm yaparak ilkel bir kontrol mekanizması geliştirdik. fakat onlarda bile aşağı yukarı 10 – 15 mg/dL fark çıkıyor.

  • Barış Bey Merhaba,

   Hayat Çok Değerli Kulübü’nün sayfasından Abbott’un iletişim bilgilerini alıp firma ile görüştünüz mü? Bence bu konuda firma ile görüşün.

   İnternetten baktım. +90 216 636 04 06 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

   sevgiler,

 2. Esra Hanım,
  Bir kere aradım 10 dakika falan bekledim cevap veren olmadı. Tabii ikinci kez aramamak benim hatam pazartesi arayacağım. sonucu bildiririm. ilginiz teşekkürler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: