2014’de Tip-1 Diyabetle İlgili Piyasaya Sürülmesi Beklenen Yeni Teknolojiler

Haberler&Gelişmeler2014'de Tip-1 Diyabetle İlgili Piyasaya Sürülmesi Beklenen Yeni Teknolojiler

Geliştirilmekte olan 7 ürün diyabet bakımından bizleri nelerin beklediğine göz atma fırsatı sunuyor.

Diyabet dünyasını sarsmaya hazır geliştirilmekte olan yedi ürünle diyabet bakımının geleceğine bir göz atın. BlueStar hariç diğer ürünler, bu rehbere dahil edildikleri son tarih olan 1 Ekim 2013 itibariyle Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunamıyordu.

v67n01_p34a250Pocket Pal (Cep Arkadaşı)

Diyabetle yaşadığınız zaman, ölçme aygıtları, test şeritleri, delme cihazları gibi bir sürü malzemeyi yanınızda taşımaya alışırsınız. Fakat cep boyunda bir alet bunların hepsini bir düzene koyabilir. LabStyle Innovations şirketine ait Dario diyabetle yönetim sistemi dahili delme cihazıyla birlikte 25 test şeridini içeren çıkma bir bölmeye sahip bir kan şekeri ölçme aygıtıdır. Dario’nun küçük bir parçası aygıttan ayrılabilir ve bu parça aygıtı Dario uygulamasına bağlamak üzere herhangi bir akıllı telefonun kulaklık çıkışına bağlanabilir.

Dario uygulamasına giriş yaptıkan sonra, kullanıcılar tek bir test şeridi ölçme aygıtının gövdesinden çıkarmak üzere bir düğmeyi çeviriler,  test şeridini akıllı telefona bağlı bağlantı aletine yerleştiriler, bir damla kan damlatırlar ve uygulamanın kan şekeri seviyesin telefonun ekranında göstermesini beklerler. Dario uygulaması ayrıca kullanıcalara karbonhidrat alımlarını ve egzersizlerini kaydedebilme, besin veritabanlarını araştırabilme, alınan insulin takip edebilme, insülin dozunu hesaplayabilme, şeker verilerinin grafiğini çıkarabilme ve ailelerine ve hastabakıcılarına raporları gönderebilme imkanı sağlar. Dario ölçüm aygıtı – uygulamasının seti 2014’ün ilk aylarında Avrupa’da bulunabilmesi beklenmektedir.

v67n01_p34b250Yama Pompası (Patch Pump)

Geçen yıl Valeritas V-Go yama pompası piyasalara sürüldüğü zaman özellikle tip 2 diyabetliler için uygun olan basit tüpsüz bir aygıtın yani yeni çeşit bir pompanın varlığına şahit olundu. Geleneksel pompaların eklenmiş özelliklerine ihtiyaç duymayan ama sürekli insülin infüzyonalarının kan şekeri kontrollerine yardımcı olabileceği tip 2 sahibi insanlar için insülin pompaları ve insülin kalemleri arasında bir geçiş olan yama pompaları geliştiriliyor. Bu kişiler CeQur’un 3 gün boyunca takılabilen PaQ pompasıyla hedeflediği kişileri oluşturmaktadır. Yuvarlak bir şekle sahip avuç büyüklüğündeki pompa basal ön ayar ve bolus dozlarını veren tek kullanımlık insülin infuser ve değiştirme zamanı geldiğinde kullanıcıyı uyaran tekrar kullanılabilinir bir masaj aygıtını içermektedir. 2014 ün başlamasıyla PaQ Avrupada piyasada olacak.

Parmak Ucunda Özgürlük (Finger Stick Freedom)

Abott’un Ani Kan Şekeri Gözlemleme Sistemi (Abbott’s Flash Glucose Monitoring System), ile diyabet aygıtları piyasası yakında kan şekeri ölçme aygıtı ile sürekli kan şekeri gözlemleyicisi (CGMs) arasında bulunan yeni bir aygıt kategorisiyle tanışacak. Fikir basit: Kullanıcılar 14 gün boyunca bir deri altı sensörü takıyor ve parmaktan kan alma kalibrasyonuna gerek kalmıyor. Sensör derinin hemen altındaki interstisyel sıvıdan sürekli kan şekeri verisi topluyor. Elde taşınabilir renkli dokunmatik ekranlı okuyucu aygıtı kullanarak kullanıcılar gerçek zamanlı kan şekeri değerlerini yama sensörleriyle tarayabilir, eğilim ibrelerini görebilir ve sekiz saatlik eğilim grafiklerini çıkarabilir.

Yine de alet CGM’nin bir alternatifini oluşturmamaktadır. Ani Kan Şekeri Gözlem Sistemi, CGM’in yapabildiği gibi programlanabilir alarmlarla yüksek ve alçak kan şekeri durumlarında kullanıcıları uyaramıyor. Onun yerine, Abbott, yeni ürününü devamlı parmaktan kan alınarak yapılan geleneksel kan şekeri ölçümüne bir alternatif olarak görüyor ve kişinin kan şekeri eğilimlerinin anlık görselinin sunuyor. Klinik deneylerinin çıktıları beklenmekte olan ürünün 2014 sonunda Avrupa’da piyasaya sürülmesi hedefleniyor. ABD’de piyasaya sürüldüğüne dair henüz bir duyum alınabilmiş değil.

İkisi bir arada (Two in One)

Birçok diyabet sahibi insan teoride insulin pompasını ve sürekli kan şekeri gözlem aletini aynı anda kullanmayı sever. İki giriş (insersiyon) yerini düşündüklerinde ise hevesleri azalır. Medikal tedarik şirketleri Becton, Dickinson (BD) ve JDRF, insülin vermek için bir infüzyon kateterini ve kan şekerini sürekli gözlemlemek için de bir sensörü içeren bir cihaz üzerinde iş birliği yapmaktadırlar. Böyle bir cihazın çalışabilmesi hala bir gerçeklikten öte bir kavram olarak duruyor.

Bu çabanın odağı insülin veren bir kateterin, kesinliğini etkilemeden bir CGM sensörüne ne kadar yakın olabileceğini tam olarak belirlemek üzere olacaktır. Ve milyon dolarlık soru: Ürün geliştiriciler insülin infüzyon ayarlarının 3 günde bir değiştirilmesi gerekirken CGM sensörlerinin bir haftaya kadar dayanabilmeleri gerçeğiyle nasıl başa çıkabilecekler? Şu anda araştırmacılar bu soruların ve mikro iğne kullanımının kombo (bütünleşik) aygıt kullanıcıları için insülin emilimini hızlandırıp hızlandıramayacağı gibi daha fazla sorunun cevabını bulabilmek üzere  hayvanlarda keşif çalışmalarına başlıyorlar.

v67n01_p35a250Acil Durumda Yardım (Help in a Hurry)

Biodel’in glucagon aygıtı hayat kurtaran glucagon için hazırlık sürecini hızlandırıyor ve karışıklığı en aza indiriyor. Geleneksel glucagon seti, kullanıcıların sıvıyı bir şırıngadan glucagon tozu dolu bir şişeye enjekte etmelerini, sıvı berraklaşana kadar şişeyi sallamalarını ve enjekte etmeden önce sıvıyı bir şırıngaya çekmelerini gerektirmektedir. Biodel’in girişimci (inovativ) kalemi karmaşık talimatları yarıdan fazla azaltmaktadır. İşte aygıtın nasıl çalıştığı: İçeride tutulan tozu ve sıvıyı karıştırmak için kalemin gövdesini çevirin, iğnenin kabını çıkartın, enjekte edin ve dozu vermek için pistona basın. Glucagon verildikten sonra iğne otomatik olarak geri çekilir. Biodel 2015 yılında aygıtın onayı için Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvuracaktır.

v67n01_p35b250Memory Pen (Hafıza Kalemi)

Son dozunuzu hatırlayan insülin kalemleri, ne kadar zaman önce ve hangi miktarda insülin aldığınızı tam olarak hatırlayamadığınızda işinize yarar. Fakat böyle bir teknoloji, yarı birim dozaja izin veren kalemlerde mevcut değil. Bu değişiyor: Novo Nordisk firmasına ait NovoPen Echo tekrar kullanılabilir insülin kalemi, yarı birim dozaj özelliğine ve son insülin dozunuz ile enjeksiyonunuzdan beri ne kadar zaman geçtiğini kaydeden bir hafıza fonksiyonuna sahip. Bu kalem Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır ve Novo Nordisk firması tarafından ürünün A.B.D.’de piyasaya sürülme tarihi 2014 yılının başları olarak öngörülmektedir.

blue-starKablosuz Tedavi [YENİ!]

Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) yeni mobil reçete tedavisi kategorisindeki ilk diyabet yönetim ürünü WellDoc firmasına ait BlueStar. Çeşitli mobil ve internet-erişimli cihazlara 7 gün 24 saat özelleştirilmiş öz-yönetim danışmanlığı sağlayan bu tür ürünler, düzenlemeye tabii olmayan sağlık bilgilendirme ve izleme uygulamalarından oldukça farklıdırlar. Mobil reçete tedavisine ait ürünler reçete gerektirir; ayrıca bu ürünler federal gizlilik kurallarına uymak ve klinik denemelerde güvenlik ve etkinliklerini göstermek zorundadır.

BlueStar, insülin pompası kullanmayan ve hamile olmayan tip-2 diyabetli 21 yaş ve üstü yetişkinleri hedef almaktadır. Onu bir nevi günlük, gerçek-zamanlı sanal koç olarak düşünün. Otomatik sistem, aldığınız ilaçlar, ölçtüğünüz kan şekeri değerleriniz ile yemek yeme, egzersiz yapma ve diğer eylemlere dair girmiş olduğunuz verilere akıllı telefonunuzda ortaya çıkan kişiye özel talimatlar ve öneriler ile karşılık vermektedir. Diyelim ki 66 mg/dl değerindeki kan şekeri ölçümünü girdiniz. Ürün size düşük değerlere ait tedavi hakkında bilgilendirme sunacak ve 15 dakika sonra tekrar ölçüm yapmanız için bir hatırlatma görüntüleyecektir. Sizin ve sağlayıcınızın, size ait değerlerin neden düşük olduğunu anlayabilmesi için gerekli bilgileri girmeniz istenebilir. Bu arada, doktorunuz gerekirse, diyabet tedavinizi değiştirme hususunda öneriler alır. Size talimatları e-mail ya da telefon yoluyla iletebilir ya da planladığınız bir sonraki ziyarette sizinle potansiyel değişiklikleri tartışabilir. Sistemin acil durumlara tepki verebilmesi mümkün değildir.

BlueStar’ı kullanmadan önce, hasta, mobil reçete tedavisini akıllı telefonuna ve bilgisayarına kurup nasıl kullanacağını gösterecek olan sertifikalı eğitmenle yüz yüze bir eğitim alır. BlueStar Amerika’da Maryland’da bulunabilmektedir ve şirket daha fazla bölgede genişlemeyi planlamaktadır. (Kaynak: http://www.diabetesforecast.org)

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

4 YORUMLAR

  1. Esra hanım iyi akşamlar. Hayatımızı kolaylaştıracağını düşündüğümüz çok güzel yeniliklerden bahsediyorsunuz. Ama biz bu cihazları ne zaman kullanabileceğiz. Ülkemize ne zaman gelir acaba ……

    • Şentürk Bey Merhaba,

      Bildiğim kadarıyla bazı ürünler 2014’te bir aksilik olmazsa Türkiye’de olacak. Ama söyleyemem 🙂

      sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: