180 Günlük Sensör ve Roche Blogger Etkinliği

Haberler&Gelişmeler180 Günlük Sensör ve Roche Blogger Etkinliği

180 Günlük Sensör ve Roche Blogger Etkinliği

Viyana tahmin ettiğimden daha sıcak. “Sıcak” kelimesi sizleri şaşırtmasın. Çok soğuk değil ama soğuk demek istiyorum 🙂

Dün öğleden sonra Roche’un blogger etkinliğine dahil oldum. Özellikle sensör teknolojisi ve insülin pompalarıyla ilgili yapacakları/yaptıkları adına hem bilgilendirici hem de bizlerin fikirlerini de aldıkları güzel bir etkinlik oldu.

Eversense XL

Öncelikle Eversense hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilmeniz için http://www.diyabetimben.com/?s=Eversense linkindeki yazıları okumanızı rica edeceğim.

Eversense ilk olarak 90 gün boyunca cilt altında kalan ve ilk implant sensör olarak diyabetli hayatlara girdi. Minik bir çip küçük bir kesi atılarak cilt altına yerleştiriliyor. Hem cilt altı sıvısı hem de fotometrik sistemle diyabetli kişinin şekerini ölçüyor, cilt üzerine takılan transmittere veriyi aktarıyor ve iOS tabanlı iPhone, iPad vb cihazlardan takip edebiliyorsunuz. Aşağıda da bu döngünün nasıl olduğunu gösteren bir akış paylaşıyorum.

 

Cilt altına yerleşen sensör o kadar minik ki! 4 farklı bölümden oluşan bu sensörü cilt altına yerleştirmek için Roche’un eğitim verdiği doktorlardan birinin kliniğine gitmek yeterli oluyor. Sensörün takılacağı yere bölgesel anestezi yapılıp sensör yerleştiriliyor. Kesi atılan yere de herhangi bir dikiş vs atılmıyor. Bantla kapatılıyor ve birkaç gün sonra iyileşmesi bekleniyor.

Transmitter ise yukarıda gördüğünüz kadar kalın ve büyük değil. İnce ve oldukça hafif. Tek hoşuma gitmeyen detayı renginin siyah olması 🙁 Ten rengi ya da cilt ile daha uyumlu olacak bir renk olabilirdi diye düşünüyorum.

Veriler telefondaki aplikasyona gittiğinde farklı renklerle şekerin gidişatı renkleniyor. Telefon yanımızda olsun ya da olmasın transmitter şekerin düşük ya da yüksekliğine göre farklı seslerde sesli, titreşimli ya da ses+titreşimli uyarı verebiliyor.

Şu anda 90 gün cilt altında kalan Eversense Avrupa’da satılıyor. Eversense XL lansmanı yapıldıktan sınra da 90 günlük Eversense piyasadan çekiliyor olacak.

Eversense’i birkaç yıldır uzaktan takip eden biri olarak elime aldığımda kafamda ne kadar büyüttüğümü fark ettim ve kısa sürede Türkiye’ye gelmesi için iyi dileklerimi evrene gönderdim 🙂

Roche’un Diyabet Veri Yönetimine Odaklanması, Diyabetli Görüşlerine Yer Vermesi

Roche firması global olarak diyabetlilerin veri yönetim sistemlerine katkıda bulunmak adına çalışmalar da yapıyor. Özellikle MySgr satın almasından sonra Roche kendi diyabet teknolojilerinin veri takip, yönetim sistemlerine de ciddi anlamda kafa yoruyor. Özellikle insülin pompası ve sensörünün diyabetliler tarafından daha iyi kullanılması için çaba sarfediyor.

Bu çalışmaları yaparken de diyabetli bireylerden oluşan odak çalışma grupları kurup onların da fikirlerini alarak ürün geliştirme ve dizaynına karar veriyorlar. Ki blogger etkinliğinde de bazı küçük çalışmalar ve soru-cevaplarla hep birlikte katkı sağlamaya devam ettik.

Türkiye’ye Gelecek Mi? Türkiye’de Yaşayan Tip-1 Diyabetliler Olarak Bizleri Bekleyen Neler Var?

Roche Türkiye ofisi kısa zamanda bazı teknolojilerde (yazılım ya da donanım) adım atmaya başlayacak. Ama Eversense için Türkiye’ye kısa sürede gelecek beklentisinde de olmamak lazım.

Zaten Roche Türkiye özellikle geçtiğimiz yılın sonlarına doğru kendi ürettirdiği insülin kalem iğne uçlarıyla bir adım attı. Bu sene de güzel gelişmelerle bizlerin karşısına çıkacak.

Bugün ATTD’de (Diyabette İleri Teknolojiler ve Tedaviler Kongresi) Olacağım

Tüm gün boyunca ATTT’de olup sizlerle hem önemli gördüğüm konuşmaları ve gelişmeleri paylaşırken giyilebilir diyabet teknolojileri için de stand gezeceğim. Bakalım beni neler bekleyecek 🙂

4 YORUMLAR

  1. Merhaba Esra Hanım emeklerinize sağlık,sizi heyecanla takip ediyoruz, Evrense XL Türkiyeye gelmesi şimdilik kısa vadede olmayacak anladik,peki ürünü yurtdisindan getirtme sansimiz varmi ,olaki getirtme şansımız olursa cihazin takilmasi icin kim yardimci olacak bilgi verirseniz sevinirim tesekkurler,kendinize iyi bakın.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: