1. Diyabet Teknolojileri Sempozyumu’nda Neler Oldu?

Genel Bilgiler1. Diyabet Teknolojileri Sempozyumu'nda Neler Oldu?

1. Diyabet Teknolojileri Sempozyumu’nda Neler Oldu?

Tip-1 diyabetliyseniz öyle ya da böyle diyabet teknolojileri de hayatınızda oluyor. En basitinden bir glükometreniz vardır.

Özellikle son yıllarda insülin pompa ve sensör teknolojileri hayatımıza hızla girdi. Diyabet teknolojilerinin hayatımıza getirdiği konfor ve tip-1 diyabet yönetimimizi daha başarılı hale getirmesi aşikar.

Yurt dışında özellikle ATTD ( Advanced Technologies & Treatments for Diabetes | İleri Diyabet Teknolojileri ve Tedavileri) ve EASD‘de de (European Association for the Study of Diabetes | Avrupa Diyabet Araştırmaları Derneği) yeni diyabet teknolojileri görücüye çıkar.

Türkiye’de de bir benzeri yapılmaya çalışılıyor. İzmir’de 1. Diyabet Teknolojileri Sempozyumu da gerçekleşti. Türkiye’de resmi satışı olan insülin pompaları, glükometreler ve sensör teknolojileri bu Sempozyum’da yerlerini aldı. Bazı teknolojilerin gelişen yönleri, bazıları ise ilk kez görücüye çıktı.

Yazının sonundaki 2 videoyu Facebook’ta canlı yayın yaparak paylaşmıştım. İzleyemeyenler videoları dikkatle izlesin. Tüm Sempozyum detaylarını orada hemen hemen aktardım.

Kısaca yazmak gerekirse

  • Medtronic‘in insülin pompası ve sensör verilerine uzaktan takip sağlayacak Guardian Connect sistemi görücüye çıktı. Bu sistemle Medtronic’in sensör ve insülin pompası kullanıcıları Dünya’nın neresinde olursa istediği kişiyle diyabet verilerini paylaşabilecek. Aynı zamanda 640G (yapay pankreasa 1. adım olan insülin pompası) konuşuldu.
  • Medsalus‘un Türkiye’de satışını yaptığı Dexcom sensör teknolojisi de gündemdeydi. Türkiye’de sensör teknolojisinin resmi satışını yapan iki firma (Medtronic ve Medsalus) sensör teknolojisiyle diyabetli bireylere sağladıkları faydaları vurguladılar.
  • Aynı zamanda kablosuz insülin pompası olan Medtrum Patch Pump da ilk kez görücüye çıktı. Teknodia firmasının çatısı altında satışı yapılacak. Google’dan baktığınızda teknodia.com adına  bir site var. Ama burası değil. Bu firma farklı bir firma. Medtrum Patch Pump teknodia.com.tr firması üzerinden satış yapacak. Mart-Nisan gibi tüm SGK süreçlerinin tamamlanmış olup satışı yapılacağı söylendi. Şu an için http://www.medtrum.com linki üzerinden bilgi alabilirsiniz. Sayfa açılmazsa http://www.healthline.com/diabetesmine/medtrum-tubeless-artificial-pancreas linkinden de bilgi alabilirsiniz.

medtrum

  • Bayer’in diyabet bölümünün Ascensia firmasına geçtiğinden de bahsetmiştik. Contour Plus glükometresindeki değişikliklerden de videoda söz etmiştim. Versiyonu değişen Contour Plus ile kan şekeri sonuçları bir uygulama ve bluetooth ile buluta aktarılıp kan şekeri sonuçlarınızın uzaktan görüntülenmesini sağlayabileceksiniz. Birkaç değişiklik daha var. Aşağıda videolardan dinleyebilirsiniz.

contour plus

İlk gün ve 1. Diyabet Teknolojileri Sempozyumu sonrası kapanış değerlendirmesi videolarını buyrun izlemeye.

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: