22 Yaşında Tip-1 Diyabet Tanısı Kondu

DM ve Hamilelik22 Yaşında Tip-1 Diyabet Tanısı Kondu

Merhaba ben Kübra Tamay,

30 yaşındayım.

22 yaşında, üniversiteden mezun olmama bir ay kala, tanı kondu.

Final sınavlarına giriyordum. O dönemde keşfettim Esra Hanım’ı. Dünyam değişti. Yalnız değilimi yaşadım, bilinçlendim. İyiki bu platformu kurmuş. 

2017’de evlendim. 2018 Ağustos’ta hamile olduğumu öğrendim. İlk düşündüğüm şey 5 hafta içerisinde şekerim nasıldı? Çok düştü mü, çıktı mı, bebek etkilenmiş midir?

Sonra doktor arayışına girdim. İyi bir doktor da buldum. 

İlk aylar önemli. Risk yüksek. Bizim için daha yüksek.

İlk kalp atışlarını duyduktan sonra biraz rahatladım. Fakat bundan sonra da her kontrole; “Ya kalbi durmuşsa.” korkusuyla gittim. Hareketlerini hissetmeye başladığım dönemde de; “Ya uzun zaman hissedemezsem.” diyerek korktum ağladım. Şekerim düşünce korktum, çıkınca korktum. Ani kayıp yaşama ihtimalim dile geldikçe 9 ay korkarak yaşadım.

Şekerimi kontrol altına almak hamilelikte daha zordu. Sürekli ölçüm yapıyordum. Doktor kontrollerimde endokrin uzmanına bu ölçümleri götürüp insülin dozlarımı güncellerdik. Her hafta hatta son zamanlarda 2-3 günde bir doz artışı istiyordu vücudum. Aşırı artmıştı insülin ihtiyacım.

39. haftada doğum başladı. Şekerim çok düşüyordu. Normal doğum riskine girmeden sezaryen oldum. Doğumdan hemen sonra tavan yapan insülin dozlarım anında düşmüştü. 

Sürecin zorluğu, korkulu endişeli halleri bitmiş ve bebeğime kavuşmuştum. 

İlk gün bebeğim uyanmakta zorlanıyordu. Şekeri düşük seyrediyor, yükselmesi için de beslemem gerekiyordu.

Doktor; hamilelikte insülin yüklemesi çok olduğu için böyle olduğunu, yoğun bakımda yatması gerektiğini söylediğinde çok çok çok daha üzüldüm, mahvoldum. Aynı zamanda enfeksiyonda kapmıştı. Ama ben onu farklı bir durum olarak göremiyor, 1 hafta hastanede yatacak olmasının sebebini kendimde görüyordum. Çok zordu duygusal olarak.

Bir hafta sonra evimize geldik. Her zaman sağlıklı bir insandan daha fazla endişeye sahiptim. Hala da sahibim. En ufak bir durumda şekerini ölçme gereği duyuyorum. Umarım sağlıklı uzun bir ömre sahip oluruz.

Benim hamilelik hikayem de böyleydi.

Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

2 YORUMLAR

  1. Ben 14 yaşındayım tip1 diabet teşhisi kondu 1 yıldır parmaklarım delikdesik oldu günde 5 defa olcmekten bazen fazladan delmek zorunda kalıyorum yanlış ölçüyor ve insülin vurunuyorum sürekli üstüme çocuk olamıyorum ben çocuk olmak istiyorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: