Anasayfa Genel Bilgiler Türkiye’de Yeni Diyabet Teknolojisi: Medtrum Kablosuz İnsülin Pompası ve Sensörü

Türkiye’de Yeni Diyabet Teknolojisi: Medtrum Kablosuz İnsülin Pompası ve Sensörü

24 22.686 görüntüleme

Türkiye’de Yeni Diyabet Teknolojisi: Medtrum Kablosuz İnsülin Pompası ve Sensörü

Türkiye’ye yeni teknolojilerin hızla geldiğini hep birlikte tecrübe ediyoruz. Özellikle sensör teknolojisi birkaç yıldır hızla Türkiye’ye giriyor.

Medsalus’un getirdiği Dexcom, Medtronic’in Guardian Connect’i, Abbott’un Libre’si ve son olarak Teknodia’nın Medtrum Kablosuz İnsülin Pompası ve Sensörü.

Medsalus’un getirdiği Dexcom’un ilk beyin fırtınası toplantılarını hatırlıyorum. 2013 yılında Eda Hanım’ı Türkiye’de ilk ağırladığımızda “keşke birileri getirse.” dediğim bir teknolojiydi. Medtronic’in Guardian Connect ise 1 yıldır Türkiye pazarı için antrenman yapıyordu. Şu anda halen tam olarak satışına başlanamasa da büyük bir hızla bizlerin satışına sunulacak.

Teknodia şirketinin getireceği Medtrum Patch Pump (Kablosuz, yama insülin pompası) ve Medtrum Sensör de apayrı bir mutluluk veriyor. Ben de yaklaşık 1 yıldır tecrübe ediyorum. Benimle birlikte Medtrum Kablosuz İnsülin Pompası’nı birkaç kişi daha denedi. Ve görüşlerimiz gayet olumlu.

Medtrum’un sensörünü ise biraz şımarıklık yapıp ilk kez benim denediğimi yazmadan geçmeyeceğim 🙂 🙂 🙂 Cuma günü taktık ve inanılmaz bir tecrübe yaşıyorum 🙂

IMG_9216

Medtrum’un sensörü yani sürekli glikoz ölçüm sistemi günde 720 kez ölçüm yapıyor 🙂 Dexcom, Medtronic sensör dahil hepsinden kat be kat fazla ölçüm yapıyor. 3 gündür sürekli parmak ölçümleriyle de test ediyorum. Değerler birbirine daha da yakın. Çünkü Medtrum Sensör günde 720 kez yani 2 dakikada 1 kez ölçüm yaptığı için parmak ölçümleriyle uyumu da görebiliyorsunuz.

Biraz Medtrum Kablosuz İnsülin Pompası’ndan Bahsedelim

Kablosuz İnsülin Pompası “Medtrum Patch Pump” Türkiye’de başlıklı yazımızda bahsetmiştik. Okumayanlar önce bu yazıyı okusun lütfen.

Medtrum Patch Pump’un kablosuz olması, kumanda ile yönetebilmek inanılmaz bir özgürlük sağlıyor. Özellikle iş yemeklerinde veya elbise giydiğim zamanlarda insülini göndermek için tuvalete gitme ihtiyacımı ortadan kaldırıyor.

Yeşil ve beyaz olarak iki ana kısımdan oluşuyor. Yeşil olan kısım, kumanda ile insülin doldurulan, beyaz kısım arasındaki koordinasyonu sağlıyor. Beyaz olan kısım ise insülin doldurulan kısım. Toplamda 200 ünite insülin koyulabiliyor. Günde toplamda 35 ünite insülin kullandığım için bana fazlasıyla yetiyor.

Daha fazla detayı, takılma videolarını vs mutlaka paylaşacağım.

Medtrum Sensör

Sensör devreye girdiğinde Medtrum Patch Pump evrim geçiriyor 🙂 Voltran oluyor 🙂 Yapay pankreasa giriş modeli fonksiyonu geliyor.

IMG_9196Taban ve tavan kan şekeri değerlerini, gerekli uyarı koşullarını girdiğinizde Medtrum Kablosuz İnsülin Pompası (Medtrum Patch Pump) tüm uyarıları sesli, sessiz, titreşim, titreşim+ses gibi uyarılarla sizi uyarıyor.

Taban değere yani hipoglisemik değerdeyken ya da o değere gelmeden insülin gönderimini kesiyor ve şeker normale gelince de insülin gönderimi yeniden başlıyor.

Yani tam olarak yapay pankreas gibi olmasa da yapay pankreasa giriş modeli olarak çalışabiliyor.

Bu arada her sensör 7 günlük. Ve yukarıda da bahsettiğim gibi günde 720 kez ölçüm yapıyor.

 

Türkiye’de bu iki ürünü de satacak firmanın Teknodia (Web sitesi: www.teknodia.com.tr) olduğunu söylemiştik. Web sitesi bir aksilik olmazsa bu hafta içinde açılıyor olacak. Şu an açık değil.

Bu sebeple firmanın info@teknodia.com mail adresine mail atabilir ya da 0212 246 0999 numaralı telefonundan bilgi alabilirsiniz.

Site açılana kadar sosyal medya hesaplarını da takip edebilirsiniz.

Teknodia’nın Facebook Sayfası: TeknoDiabet Facebook

Teknodia’nın Instagram Sayfası: TeknoDiabet Instagram

Önemli Not

Bu akşam 22:00’da diyabetimben.com logolu Esra Avcı Facebook hesabından canlı yayın yapıyor olacağım. Ana konumuz Medtrum Patch Pump ve Sensörü. Biraz da Medtronic’in Guardian Connect’inden bahsediyor olacağım.

 

 • Sabit Dokuyan Emekleriniz için çocuğum adına çok teşekkür ediyorum. Firmadan alabildiğim bilgilerden daha fazlasını sizden alabildim. Detayları heyecanla bekliyorum.

  Diyabetim Ben Teşekkürler. Bu içeriğimizle doyurucu bilgi verebildiğimize çok sevindim. sevgiler

 • Feyza Toprak Aradım ben,8 bin pompanın fiyatı ,bi sensor 5 gün kullanılıyormuş ,biz 10 ünite kullanıyoruz günlük, 650 falan tutar aylık masrafı dedi 🙁 ki bu fiyatlara ölçüm cihazı dahil değil.ölçüm cihazı iki ay sonra netleşiyormuş

  Esra Avcı Feyaz Hanım, Bilgi kargaşası olabilir. Bir sensr 7 gün kullanılıyor. Sensör fiyatı dediğiniz gibi belli değil. İnsülin pompasındaki sürekli sarf malzeme olan kısım ise aylık 1250 TL. sevgiler, esra

  Feyza Toprak Paylaşımınızdaki numarayı aradım, böyle bilgi verdiler,cihaz yani pompa 8000 bi aparat maximum 5 gün kullanılıyor,ve 10 ünite kullanıyorsanız aylık 650 civarı bi fiyata tekabül ediyor dedi bayan

  Feyza Toprak Ölçüm cihazı 2 qy sonra satışa sunulacakmış fiyat veremiyorux dedi

  Esra Avcı Feyaz Hanım, Siz Medtrum’un kablosuz pompasından bahsediyorsunuz. Kablosuz pompanın kullanımı maksimum 5 gün, sensörü ise 7 gün. Umarım şimdi net olmuştur.

 • Seray Doğan · Meraba bu cihazların ölçümü ne kadar doğru ve nerden alabiliriz bilgi verirseniz sevinirim

  Esra Avcı Seray Hanım Merhaba, Yazıyı okuyabildiniz mi? Ölçümlerin ne akdar yakın olduğunu fotoğraflarla paylaşmıştım. sevgiler,

 • Minimal Invazif Tip 1 hastaları için şimdilik lafımız yok ancak tip 2 diyabetiklilerin büyük bir kısmı için cerrahi çözüm mümkün ve bu hala çok az biliniyor toplumda.

  Feyza Toprak Evet ,bi grupta böyle bi konu geçmişti,ameliyat olan biri iyi olduğuna dair bi paylaşım yapmıştı,herkes ne ameliyatı yazmıştı,ki grup %90 tip 2 ve yaş ortalaması büyük bi grup,ama tip 1 de maalesef yok ,ki kızım 4 yaşında ve 1 senedir tip1

  Minimal Invazif evet insallah tip1 için de daha iyi tedaviler bir an önce uygulamaya girer..

  Esra Avcı Tip-1 diyabette maalesef şu an için kalıcı bir çözüm yok. sevgiler,

 • Feyza Toprak Ki zaten 3-5 olsa ne olurki,maddi refah içinde olan alıyor.maaşımız kira + cihaza anca yeter devlet karşılamadığı sürece sadece zenginler sevinir diyabet teknolojisine

  Esra Avcı Feyaz Hanım, Ülkemizdeki gelir adaletsizliğini siz benden daha iyi biliyorsunuzdur. Maalesef asgari ücret dahi evine girmeyen aileler var. Bu sebeple aslında Türkiye’de gelir sorunu giderilmedikçe bir kesim bu tarz teknolojileri alabilirken bir kesim maalesef alamayacak. sevgiler,

 • Insulin pompasi yapay pankreas farkli yontemlerle seker olcumu yapan cihazlar sonra bunlarin modifikasyonlari Allah yardimcimiz olsun asil tedaviden gittikce uzaklasiyoruz bu iste bu kadar para donerken radikal tedaviyi bulsalar bile bizler goremeyiz gibime geliyor

 • teknodia nın yetkilisiyle görüştüğümde 5 gün kullanımı olan infüzyon setinin adet başı 125 tl oldugu soylendi… bir yanlıslık olup olmadıgını soylediğimde de bir yanlıslık olmadıgını fiyatın bu oldugunu yineledi.. sensor leri de en iyimser şekilde dahil etsek bile nerdeyse 1000 tl ye yakın aylık bir maliyet cıkıyor.. 640g nin aylık maliyetleriyle karsılastırıldıgında oldukca gereksiz geldi bosuna zahmet etmesinlermiş..

  • Ha bir de belirtmeden gecmeyelim bu firma üretim maliyetlerinin dünyada en düşük olduğu cin menşeili.. sanırım tıp 1 diyabetliler her yerde yolunacak tavuk gözüyle bakılıyor..

   • Burak Bey Merhaba,

    Sizinle aynı fikirde değilim. Konu sağlıkla ilgili olsun ya da olmasın her ürünün bir maliyeti ve satış fiyatı vardır. Firmalar da kendi hayırlarına ürün satışı yapmayacaklarına göre bu maliyetlere ya katlanıyor olacağız ya da Türkiye’nin sağlık sistemi geri ödemelere destek verecek.

    Türkiye’ye SGK geri ödemelerimiz iyi olmadığı için gelmeyi tercih etmeyen o kadar firma var ki! Her bir firmaya laf etmeye kalksak gücümüze yetmez ve zaten bir anlamı da olmaz 🙂

    sevgiler,

 • Esra hanım yapay pankreaslarin bir bir çıkacağı onu geçtim insanların eski pompalarına internet üzerinden yazılım yükleyerek kendi kapalı sistemlerini yaptıkları bir dönemde bu fiyatların surdurulemeyecegi aşikar zaten..yeni çıkan bir firmanın en büyük silahı bu ortamda maliyet avantajıdır.. neticede insanların takdiri tabi sadece bana biraz uçuk geldi… saygılar..

  • Ev yapımı yapay pankreaslar, insanların artık ne FDA ne de diğer onay mercilerini bekleyecek sabırları kaldı. Ama bu kapital döngü içinde varolanı almayı tercih edeceğim görünüyor 🙂

   Bu arada katkınız için teşekkür ederim.

   sevgiler

   • Esra hanım affrezayı türkiyeye getirtme gibi bi imkaanımız varmı? Aliexpress ebay gibi sitelerde satilirmi? Bu ürün bana cok lazım, yada mankidde bu türkiyeye gelip gelmeyeceklerini sorabilirmiyiz mail yoluyla? Dönüşlerinizi bekliyorum teşekkürler

    • Merhaba,

     Yaklaşık 1 yıldır bana soruyprsunuz ama firmayla hiç iletişime geçmediniz galiba.

     Ancak biri valizinde getirebilir.

     İlgili firmaya mail atın lütfen. Detaya hakim değilim.

     Sevgiler

     • Mail attım ancak dönüş olmadı, ingilizcem olmadığı icin sizden destek istiyorum, hangi ülkelerden gelebilir? Fiyatı ne kadar bunlarla ilgili bilgiyi nereden alabilirim acaba bilginiz varmı? İlginiz icin teşekkürler bu arada

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.