Anasayfa Haberler&Gelişmeler Tip-1 Diyabeti Tedavi Ettiğini İddia Eden Erdoğan Zaim Hakkında Kamuoyuna Duyuru

Tip-1 Diyabeti Tedavi Ettiğini İddia Eden Erdoğan Zaim Hakkında Kamuoyuna Duyuru

9 9.421 görüntüleme

Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Facebook sayfasında bu haberi görünce çok sevindim. Çünkü maalesef tip-1 diyabetli çocuklar ve aileleri ile birlikte tip-1 diyabetli bireyleri, tip-1 diyabeti tedavi ettiklerine inandırarak ve kar amacı güderek bireylerin umutlarıyla oynanmasına birilerinin dikkate çekmesi gerekiyordu. Her ne kadar bizler sosyal medya kanallarından çağrılar yapsak da önemli kurumların bu çağrıyı yapması oldukça önemli.

Bu tarz yolları deneyen ve umut bağlayan eminim ki çok fazla kişi var. Ama paranızı ve umudunuz kaybetmeden öteye gidemeyeceğinizi 14 yıllık bir tip-1 diyabetli olarak sizlere söyleyebilirim.

Oldukça açık ve hassasiyetle bu konuya değinen Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği‘ne teşekkürler.

Kamuoyuna Önemli Duyuru

Tip 1 diyabetli çocuklarda geçerli tek tedavi şekli insülin olmasına rağmen yanlış uygulamaların gerçekleştirildiği görülmektedir. Dr. Erdoğan Zaim’in internet sitesinde, tip 1 diyabetli hastalarda kendi uyguladığı bir yöntemle insülin tedavisine gerek kalmayacak şekilde iyileşme sağlandığının iddia edildiği video kayıtları bulunmaktadır.

http://www.sekerhastaligi.com.tr/videolar/ adresi, https://www.youtube.com/channel/UCflTBqsrLEXqOlh8ZFwrtgQ Youtube kanalı ve http://erdoganzaim.com/galeri-kategori/hasta-videolari/ sitesinde bulunan, 2014 yılında yüklendiği görülen “Tip 1 Diyabet Başlangıcı”, “5 yaşında tip 1 iyileşti” ve “Tip 1’den Kurtuldu!” başlıklı videolarda yer alan hastanın insülin dozlarının Dr. Erdoğan Zaim’e başvurması sayesinde düşürülebildiği ifade edilmektedir.

İlgili hastanın halen takip edildiği Çocuk Endokrinolojisi merkezi ile yapılan temaslar sonucunda ise, videolarda yer alan hastanın halen tam dozda insülin kullandığı ve 2016 yılı Ocak ayındaki HbA1c düzeyinin %8,2 (normali <%6) olduğu yani diyabetin devam ettiği görülmektedir. Sonuç olarak, bu videoların başlık ve içerikleri saf bir umut ile çare arayan diyabetli çocuk yakınlarını yanıltıcıdır.

Tip 1 diyabet, tedavisi üzerinde çok sayıda çalışma yapılmış olan ve günümüzde tedavisi sadece insülin olan bir hastalıktır. Bu tip yayınlar gerçeği yansıtmadığı gibi hastaların insülin tedavisini keserek yaşamsal tehlikeye girmelerine neden olabilir. Diyabetli çocuk yakınlarının bu tür yayınlara itibar etmemeleri gereklidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur

Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği

 • bu konuyla alakalı bir anım var anlatmak istiyorum
  birgün okuldan dönmek üzere vezneciler metro istasyonundan metroya binecektim elimde baston olduğunu gören yardımsever bir vatandaş yardımcı olmak istedi ve bu vesileyle sohbet etmeye başladık
  konuşurken kendisinin ne iş yaptığını sordum o da biyoenerji uzmanı olduğunu söyledi bu tarz konularla ben de ilgilendiğim için ona diyabet için bir şeyler yapıp yapamayacağını sordum o da tip-1 diyabet mi diye sordu o esnada da konuştuğum kişinin ineceği durağa gelmiştik bana aceleyle bir kağıt üzerine erdoğan zayimin numarasını yazdı ve metrodan indi
  olay yaklaşık 3 ay önce gerçekleşti numarayı aramadım bir şey çıkmayacağını biliyordum kağıdı daçalışma masamın üzerine koydum duruyo öyle
  bu da böyle bir anımdır

 • ben gitmiştim 2,3 ay bir diyet verdi bana. şeker felan kesinlikle yok içinde bir kaç otuda 200 300 tl den kitledi, muayne ücretide cabasıı :)) iyileşecektim güya.. sonra fark ettimki yeni hasta olan insanları alıp vucudunda daha pankreas hücrelerinin yarısı bile ölmemiş umudu taze insanların sizi iyileştireceğim yalanına inanıp kapıldığı bir serüven. bir müddet yemediklerinizle şekeriniz iy i gidecek ve insülini bırakacaksın ancak 3,4 ay sonra tekrar şeker hastası olduğunuz gerçeğiyle baş başa kalacaksınız.. ben hiç insülini bırakamadım cünkü gittiğim zaman 2 yıllık hastaydım. hastalıktan kurtulmazsan cocugun olmaz ilerde hayatın etkilenir vs gibi bir cok korkutucu cümleylede duygu sömürüsü yapıyor..

 • Adem Sağlam Erdogan zaim bir sahtekar, Umut taciri, Yalancı. İyileştirdim dediklerinden biri meslektaşımın oğlu…. Tip1 diyabetlilerin BALAYI dönemini kullanıyor üçkağıtçı. İnsülin ihtiyacı azaldıkça baaaak düzeliyor deyip şifalı ot satıyor muayene ücreti vs malı götürüyor. Takılan bana sorsun detayı izah edeyim

  • Benim 8 yas kizim yeni oldu umut ariyoruz gercekten uygulamalari dogru degilmi iyilesen yokmu yolun basindaykem tedavi edelim istedik

 • Ben de bir ara gitmeyi düşünüyordum YouTube’da videolarını izledim kara safra falan filan Tibet mayası bir şeyler anlatıyordu. Telefonda muayene falan her şey dahil 800 demişti.

 • esra hanım kulak arkası lenf bezleri şişme durumu oluştu.. bağışıklık sistemi hastalıkları ile ilgili olabilir yazıyor internette.. şişip iniyor farklı yerlerde tekrar cıkıyor.. bu konu ile ilgili deneyileri olan birileri varmı? yardımcı olursanız cok sevinirim..

 • Erdogan Zaim denen kisi kesinlikle sahtekardir. Benim de 700 tl parami aldi ama hicbirsey yapabildigi yok tamamen uckagitci sakin inanmayin!!!

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.