Anasayfa İnsülin Pompası Medtrum Kablosuz İnsülin Pompası’nı Farklı Kılan Özellikler

Medtrum Kablosuz İnsülin Pompası’nı Farklı Kılan Özellikler

5 8.691 görüntüleme

Medtrum Kablosuz İnsülin Pompası’nı Farklı Kılan Özellikler

Tip-1 diyabet yönetiminde hayatı kolaylaştırıcı ve sadeleştirici teknolojilere ihtiyacımız var. İş ve özel hayatımda da sıklıkla kullandığım; ‘Basit düşün, ama iyi bir çözüm üret.’ mottosunu diyabet teknolojileri şirketlerinin gerçekten uygulaması lazım.

Medtrum Patch Pump yani kablosuz insülin pompası birkaç ay önce resmi satışına Türkiye’de başladı. Biz de sizlerle birçok detayı paylaşmıştık. Medtrum Patch Pump hakkındaki tüm detaylara http://www.diyabetimben.com/?s=medtrum linkinden ulaşabileceğinizi öncelikle belirtelim.

Medtrum A6 Kablosuz İnsülin Pompa Sistemi’nin Öne Çıkan Özellikleri

 • Bu kısım 200 ünite insülin alıyor. Humalog, Apidra ya da Novorapid. Hangi hızlı etkili insülin kullanırsanız kullanın 200 ünite insülin alan bu kısma dolduruyorsunuz.
 • Patchi yani insülin doldurulan kısmı vücudunuza takarken ek bir takma aparatına ihtiyacınız olmuyor. Patch’in üzerinde bir çıkıntı var. Bu çıkıntıya basınca insülin giden iğne ucu (kanül) cilt altına yerleşmiş oluyor.
 • Bu arada kanülü hiç görmüyorsunuz 🙂 Özellikle çocuklar ve iğne korkusu olanlar için kanülü görmemek iyi.

 • Kanül 5 mm. Kanül cilt altına girerken hiçbir şekilde acı hissetmiyorsunuz. Bunu özellikle yazıyorum. Gerçekten acı hissetmiyor olmak beni şaşırttı 🙂
 • Dolayısıyla set tıkanması gibi sorunlar da yaşanmıyor.
 • Kablosu olmadığı için de kablonun kıvrılması, bükülmesi gibi sorunlarla karşılaşmıyorsunuz.

Kan Şekeri Düşmeden Ya Da Düşünce İnsülin Gönderimi Duraklıyor

Medtrum’u sensörüyle kullanmaya başlayınca daha anlamlı bir teknoloji oluyor. Pankreas gibi düşünmeye başlıyor. Bu teknolojide de sensör performansı gerçekten çok çok önemli. Sensör performanslı çalışmalı ki insülin doğru yerde kesilsin, doğru yerde yeniden başlatılsın.

Bu arada patch pump yani kablosuz insülin pompası dünyasında düşük öncesi duraklatması ve düşükte duraklatma özelliği olan tek kablosuz insülin pompası Medtrum’a ait.

İnsülin Dozlarının Azalması

Medtrum kullanırken ilginç bir tecrübem de oldu. Benim gibi kullananlarda da benzer durum söz konusu.

Günlük bolus ve bazal dozlarım ortalama 35 üniteyken Medtrum’a geçince 2-3 ünite azaldı. Bunu şu şekilde yorumladık; kablolu bir pompada insülin pompadan çıkıp cilt altına giderken bir yol izliyor ve cilt altına yerleşen silikon kanülden cilt altına zerk oluyor. Medtrum Patch Pump’ta ise insülinin aldığı yol çok çok kısa. Ve cilt altına yerleşen metalik kanül olunca da insülin dozu azalabiliyor.

Şimdilik bu kadar. Kesintisiz bilgi paylaşımına devam edeceğim 🙂

Not: Yine fiyat soranlar olacak. Medtrum Kablosuz İnsülin Pompası ve Sürekli Glükoz Ölçüm Sensörü başlıklı yazımızdan bu detaya da ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için de Teknodia şirketiyle https://www.teknodia.com.tr/ linkindeki iletişim bilgilerinden kendilerine ulaşabilirsiniz.

 

 • Merhaba,
  Kablosuz insülin pompası çok büyük bir rahatlıktan neden doktorlar hala kabloluyu öneriyor acaba bir bilginiz var mı? çok teşekkürler

 • Merhaba; medtrum’da kanülün metal olması, silikon kanüllerde görülen pompa tıkanma olayının önüne geçeceğin söyleyebilir miyiz?

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.