Anasayfa Reklam&Sponsorluk

Reklam&Sponsorluk

ph_is_ortaklariDiyabetimBen.com, diyabet odağında Türkiye’nin şu anda en dinamik ve güncel bilgilerine sahip interaktif bir bloğudur.

Her geçen gün artan takipçi sayısı ile sosyal platformda diyabetle ilgili her türlü konunun ve bütün ürünler hakkında da tecrübelerin paylaşıldığı ve bu tecrübeler paralelliğinde de firmalara ve diyabetlilere artı değer sağlayan bir yapıya sahiptir.

Siz de bu platformda firma olarak yer almak ve reklam vererek sponsorlarımızdan olmak istiyorsanız bizimle e-mail yolu ile iletişime geçebilirsiniz…

 

 

Eşref Avcı      : esra@diyabetimben.com

 

 

45 YORUM

 1. İnsülin kulanırken dikkat etmenizi tavsiye ederim….”Nasıl olsa insülin kullanıyorum..İstediğimi yiyeyim” diye düşünmeyin..Çünkü aslında insülin de zararlı bir stres hormonduur..Kanser ve kalp-damar hastalıkları ile de yakın ilişkisi vardır..İnsülin’in ancak az ve kan şekerini dengede tutacak kadar olan miktarı makbuldur..Çoğu çok zararlıdır..

  Bir hekim olarak uyarayım sizi…İnsülin mitojenik etkili bir hormondur..İnsülin ve insüline benzer büyüme hormonları olan İGF-1 ve İGF-2 hormonları hücre büyümesini sitümule ederler..Bu hormonların az miktarda olması faydalıdır normal vücut fonksiyonları ve hücre metabolizmaları için..Ama çok olunca hücreleri kontrolden çıkartırlar..Hücre büyümesi kontrolden çıkınca da işte ortaya kanser çıkar..

  25 çeşit kanser türü insülin düzeylerinin yüksekliği ile alakalıdır..Sadece hematolojik kanserler dediğimiz lenfoma ve lösemi, başka risk faktörlerine bağlıdır..

  Yani diyabetten kaçarken kansere yakalanmayın..Ayrıca yapay insülinlerin, mitojenik etkisi normal endojen insülinden daha fazladır..İçlerinde mitojenik etkisi en az olan İnsülin Aspart’dır..İnsülin Aspart’ı tavsiye ederim..Karışım insülinlerden de uzak durun..

  İnsülin’in hem kanser ile çok yakın ilişkisi vardır..Hemde kalp-damar hastalıkları ile..Bu konuda internetten de sayısız araştırma bulabilirsiniz..

  • Eyüp Bey Merhaba,

   Öncelikle yazdığınız her yazı için çok teşekkür ederim.

   İnsülin tedavisi biz diyabetliler için sizin de bildiğiniz gibi çok önemli. Çünkü vücudumuzda olmayan bir hormonu biz dışarıdan veriyoruz. Zaten insülin kullanıyorum, bir de şu tatlıyı yiyeyim ve biraz daha fazla insülin yaparım demek bence bir diyabetli için kötü bir durum. Ben de ara sıra böyle yapıyorum ama bunu rutine bindirmemek lazım. Ve özellikle karbonhidrat sayımıyla bu tarz durumları yaşamadığımı da belirtmem gerekir.

   Bir de biz diyabetliler HbA1c, TSH, anti-gad, c-peptid gibi tıp terimlerini biliyoruz ve rahatça kullanıyoruz. Başka bir diyabetli anlamaz diye de parantez içinde açıklama yapıyoruz ki o kelime o kişinin beyninde bir anlam kazansın diye. Bence bir doktor ‘halk diliyle, tıp eğitimi ve dilini iyice harmanlarsa’ tüm hastalarını başında kazanır. Sizden tek ricam bu olacak affınıza sığınarak.

   Kanser ve İnsülin Aspart konusu ilgimi çekti. Sizin engin bilgilerinizde faydalanmak isteriz. Siz bu konuyla ilgili bir yazı yazsanız, ben ana sayfada yayına alsam ve tüm takipçilerimiz okusa ve üzerinden beyin fırtınası yapsak nasıl olur acaba?

   Tekrar çok çok teşekkür ediyorum.

   sevgiler

 2. Esra Hanım merhaba..

  Bu konuda yanlış anlaşılmak istemem..Ben ”insülin zararlıdır” demiyorum..İnsülin, diyabetin en doğru tedavi şeklidir..Obez tip-2 diyabetikler hariç, obez olmayan tip-2 diyabetlilere bile insülin tavsiye eder işini bilen hekimler..Yani diyelim bir hastanın kendi vücudunda insülin salgısı belli oranda olsun ama kan şekerini regüle edecek kadar olmasın ve hafif bir hiperglisemisi olsun..İşini bilen doktor bu hastaya bile insülin tavsiye etmelidir..İlaçlarla vakit kaybetmemelidir..

  Neden ? Çünkü ilaçlar sadece ”pisliği hasır altına süpürmeye” yarar..İnsülin gibi değildirler..İnsülin hem pankreastaki beta hücrelerini, daha fazla zarar görmekten ve glukoz toksikasyonunundan korur hemde komplikasyon riskini minimize eder..Oysa ilaçlar böyle değildir..Sadece kan şekerini hedef alır..Tek bacaklı bir tedavi şeklidir..Beta hücrelerinin hasar görmesini engellemediği gibi tam tersi hasarlanmalarını da arttırdıklarını rapor edilmiştir..Yani daha kısa sürede beta hücreleri yok olur..Beta hücresi azaldıkça da metabolik kontrol bozulur..

  Bir de insülinin tek görevi kan şekerini regüle etmek değildir..İnsülin aynı zamanda bir hormondur ve gerek feedback mekanizmalarında gerekse sayısız metabolik olayda bir baş aktördür..O yüzden en etkili tedavi insülindir..Ama tabii obez tip-2 diyabetlileri tenzih ederek konuşuyorum..Çünkü onlarda insülin fazlası ile var ama insülin direnci yüzünden insülin aktive olamıyor..

  Peki ben yukarıdaki mesajda neye dikkat çektim ? ”İnsüline güvenerek diyet yapmayan ve unlu-şekerli gıdaları sıkça tüketen insanları” kastettim..

  Ayrıca kristalize insülinleri tavsiye etmiyorum..Bunların hem mitojenik etkisi daha fazladır..Hemde yerli yersiz etkilerler metabolizmayı..Hiperglisemide geç devreye girebilirler yada beklenmedik bir anda hipoglisemiye yol açabilir..O yüzden en doğru çözüm kesinlikle ve kesinlikle insülin pompasıdır..Ama doğru kullanmak, diyeti ve sporu ihmal etmemek şartı ile !

  Esra Hanım..Makale konusuna gelirsek..Evet gerçekten çok faydalı olur..Ancak benim branşım endokrinoloji değil..İnsanları yanlış şarj etmek istemem..Ama genel sağlık ile alakalı olarak fırsat bulursam sizinle paylaşımda bulunurum..Tıbbi terimler konusunda da size hak vermemek mümkün değil ama işte insan öyle alışınca bazen gözünden kaçıyor..Kusura bakmayın..

  Görüşmek üzere..

  • Eyüp Bey Merhaba,

   Bir önceki yazınıza göre bu daha iyi bir açıklama oldu. İçimizde endişe eden giden diyabetli arkadaşlar olabilir.

   İnsülini en doğru şekilde ve en doğru yeme stili ile kullanmak lazım.

   Doktor ev arkadaşlarım vardı üniversitedeyken. Onlarda sınav hazırlıklarında tıbbi terimler kullanıp dururlardı. Ki zaten göreviniz gereği bu tarz terimleri mecburen kullanıyorsunuz. Beni yanlış anlamadığınıza sevindim 🙂 .

   O halde tüm arkadaşlarıma duyuruyorum. Eyüp Bey’e genel sağlık konusunda soru sormak isterseniz kendisi aramızda.

   Yazınız için tekrar çok teşekkürler.

   sevgiler

 3. merhaba esra hanım..ben belkı gormemıs olabılırım şeker dusuklugu ıcın bır cok tavsıye vr sızde ve sıze benzıyen sıtelerde.. pekıı yuksek sekerı dusurmek ıcın ensulın harıcı ne gıbı care onerırsınız? her kafadan bır ses cıkan bu ortamda bır yıgın tavsıye yerıne cıddı konuya vakıf sızlerden gelecek tavsıyelerı beklıyoruz.tesekkurler

  • Bendar Bey Merhaba,

   Kan şekeri yüksekliği için yapacak tek şey ek insülin yapmak ve bol su içmek.

   Mesela benim kan şekerim 1 ünite insülin yapınca 40 mg/dL düşsün. Kan şekerimi ölçtüm ve 250 mg/dL çıktı. Kan şekerimi 100 mg/dL’ye getirmek için yaklaşık 4 ünite ek insülin yapmalıyım. Ama bu değer kişiden kişiye değişen bir değer.

   Ayrıca bazen ek insülin yapsam da kan şekerimi bir türlü düşeremediğim zamanlar oluyor. O zamanlarda da bolca su içip idrara çıkıyorum. Fazla şekerin bir kısmı böylece idrar yolu ile atılıyor.

   Ama kan şekerim yüksek insülin yapayım ve yemek yemeyeyim diye bir şey yapmamak lazım. Bu en büyük hata olur.

   Dolayısı ile insüline bağımlı tip-1 diyabetlilerin insülin dışında kan şekerlerini düşürebilecekleri bir şey yok.

   sevgiler

  • Ecrin Hanım Merhaba,

   Ölçüm çubuklarında yine devletin gecen sene çıkardığı yasa sebebiyle artık daha fazla fark ödeniyor.

   Bazı markalar fark almıyor. Bu tarz markalardan pek bilmiyorum. Ben accu-Chek performa nano fark ödemiyorum. Ama bu durum benim eczane ile olan iletişimimden dolayı.

   Sevgiler

    • Ecrin Hanım Merhaba,

     Tatlandiricilardan bahsediyorsunuz galiba. Doğru mü anladım bilmiyorum ama doğru anlayıp anlamadığım konusunda beni bilgilendirmenizi rica edeceğim.

     Sevgiler

  • Ecrin Hanım,

   Genelde diyetisyenlerimiz tatlandiricilarla yapılan tatlılar yerine normal sekerle yapilanlari öneriyor. Tatlandiricilarin masum oldukları halen net bir sekilde ortaya konulamadi bildiginiz gibi.

   Karbonhidrat saymayı biliyorsanız bence normal sekerle yapılanı yemeniz daha iyi olabilir. Bu benim görüşüm.

   Sevgiler

 4. ecrin 2 yaşında 1 aydır dip 1 diyabet olduğumuzu öğrendik karbonhidrat sayımını hastanede öğrettiler.

  saygılar

  • Merhaba,

   Siz o zaman Ecrin’in annesi mı oluyorsunuz?

   Karbonhidrat sayım yöntemini bilmeniz oldukça önemli. Umarım Ecrin’in Diyabetli hayatı çok iyi olur.

   Sevgiler

 5. merhaba esra hanım,ben birşey sormak istiyorum,şeker için bir çok insan güvenilir bitkisel ürün kullanıp kurtulan birçok insan var. böyle bir şeyi denedinizmi..

  • Betül Hanım Merhaba,

   Diyabetlilerin Bayram Dilekleri yazımıza da yorum yapmıştınız. Ben de onun üzerine size bir cevap yazmıştım. Galiba okuyamadınız cevabımı.

   Tekrar etmek gerekirse tip-1 diyabet bitkisel bir tedavi ile çözülebilseydi takdir edersiniz ki bizim gibi tip-1 diyabetliler halen insülin vurmakla uğraşmazdı.

   Eğer siz tip-1 diyabetliyseniz ve kullandığınız bitkisel ürün ile diyabetinize son verdiyseniz sizi dinlemekten büyük keyif alırız.

   sevgiler

 6. Selam Esra Hanimİ

  nasilsiniz? lutfen bana yardim edin.

  ben 2 sene once icimdeki hararetten ve bobrek tasi sebebiyle gunde alti litre su icmeye basladim ve iki ayda onsekiz kilo verdim ve bir kac ay daha daha kilo verdim 86 kilodan su an 60 kiloya dustum ihmalimden dolayi doktora gitmedim zannettimki su icerek kilo veriyorulm ama bu oyle degilmis doktora gittim ve ben sekerden supheleniyorum icimde yanma ve agiz kurulugu var yaralarim gec iylesiyor dedim doktor tahlil yapti ve aclik sekerim 386 cikti hap verdi ama kaslarimda sorun oldu kraplar girmeye basladi ilaclari kestim ve tekrar baska bir doktora gittim yine aclik sekerim 360 cikti ve beni alel acele hastaneye yatirdi 4 gun yattiktan sonra kendi istegimle hastaneden ciktim ve doktor insulune baslatti gunde bir defa ve 18 unite ama sekerim yine dusmedi baska bir doktora gittim insulunun arkasini degistirdi icinde baska bir ilac karisimi olan insulun nova mix diye ve gunde iki defa 20 unite ama durumum iyi degil sanirim sekerim yine yuksek simdi bana olcmuyormusun diye soracaksiniz insulun ignesini yapiyorum ama olcum cihazininignesini parmagima batirmaya korkuyorum inanin 6 ay oldu diyabet teshisi konali ve kan sekeri olcum cihazi alali ama korkudan 3 defa ancakolcebildim yardim efin bana bunun acisiz bir yolu yokmu ve karbonhitrat sayimi falan diyorsunuz bana kimse bilgi vermedi diyetisyene gittim seker yol sundan bukadar bundan sukadar defi ve postaladi lutfen yardim edin 39 yasindayim ve 2 cocugum var bende acisiz mytlu yasmak istiyistiyorum

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Öncelikle lütfen sakin olun. Diyabet öyle korkulduğu gibi kötü bir hastalık değil. Her zaman söylediğim üzere diyabetli birey pankreas gibi davranabildiği sürece sıkıntısız bir hayat yaşayabiliyor.

   En azından çocuklarınız için mutlu yaşamak istiyorsanız parmak delmemek gibi bir lüksünüz olmadığını belirtmek isterim. Siz kan şekerinize bakmazsanız kan şekerinizin nasıl gittiğinden haberdar olmaz ve diyabetinizin düzgün de gitmesini bekleyemezsiniz.

   İğne yapabilen bir olarak parmak delme aparatından aslında korkmamanız gerekiyor. Lütfen ve lütfen bu tarz basit korkularınız olmasın. İstanbul’da iseniz hafta sonu buluş parmak delme terapisi bile yapabiliriz 🙂 .

   Karbonhidrat sayım yöntemini maalesef halen birçok diyetisyen bilmiyor. Kitabi bir bilgi de değil karbonhidrat saymak. Olsaydı size alın şu kitapları ve okuyun derdim. Ama yine İstanbul’da yaşıyorsanız kendi diyetisyenim dahil birkaç kişiye sizi yönlendirebilirim.

   sevgiler

 7. Esra hanım çok teşekkür ediyorum cevabınız için içime su serptiniz ama korkumu hala yenebilmiş değilim. Hastanede kocaman iğneyi koluma sokarken korkmuyorum insülin yaparken korkmuyorum ama delme aparatının o çıkan sesinden bir defa korktum hala da korkumu yenemedim. İstanbulda değilim 2 yıl olacak Bartına tayin oldum şimdi bartında yaşıyorum. Terapi iyi gelirdi tabide yine soğuk soğuk terlerdim korkudan herhalde 🙂 bu gün yine kontrole gittim 166 çıktı şekerim açlık şekeri yani. düşmüyor bir türlü ama önceye göre baya düşmüş 380 lerdeydi şeker. lazerli kan testi aleti varmış bilmiyorum araştırdınızmı ama çok para 1.800 tl istediler. birde belki haberiniz vardır İznik karatekin köyünde bir su varmış faydasını görmüşler ne kadar doğru bilmiyorum ve kastamonu araç a gitmişsiniz güzel yerlerdir safranboluyada uğramışsınızdır inşallah gözümde tütüyor lokumu ama yiyemiyorum şekerim yükselecek diye. diyetisyene gelince burada gittim devlet hastanesinde bana şunu yeme bunu yeme şundan bir kase bundan yarım bardak başka bir şey söylemedi elime 3 sayfa diyet listesi verdi postaladı. birde Eyüp beyin yapay insülin ve endojen insülin diyor karışım kullanmayın diyor valla yabancı kaldım konuya ben novamix kullanıyorum sanırım karışım bu içerisinde bir ilaç varmış düşmeyince şekerim bunu verdi doktor şimdi kendi kendimi zehirliyormuyum yoksa bilgilerinize ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılarımla

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Kan şekeri ölçümünün hayatınız için önemli olduğunun ve bu tarz korkularınızın olmaması gerektiğinin farkında mısınız? Eğer 1.800 TL param var ve ben ne olursa olsun lazer formatını kullanacağım diyorsanız gidin satın alın. Ama size bir önceki yorumum da bahsettiğim üzere iğne vuran biri olarak parmak delme aparatından bu kadar endişe etmeyin.

   Bu konu size psikolojik bir rahatsızlık veriyorsa da bir destek almanızı önerebilirim.

   Türkiye’de karbonhidrat sayım yöntemini bilen diyetisyen az. Ve eğer Bartın dışında bir yere gidemiyorsanız mecburen size verilen diyet listeleriyle devam edeceksiniz. Ama sizin yerinizde olsam 1-2 haftamı yıllık iznimde Ankara ya da İstanbul’a gelir ve bu yöntemi bilen bir diyetisyenden öğrenirim.

   Novamix insülin DNA orjinlidir. Sizi zehirleyebilecek bir durumu yok yani.

   Sizden ricam biraz sakin olun. Boş endişelerle korkmayın tedavi yöntemlerinizden.

   sevgiler

   • Esra hnm mehmet beyin sözettiği lazerli ölçüm cihazı hakkında bilginiz varmı varsa paylasırmısınız.yetişkinler için belki çok gerekli degildir ama küçük çocuklar için iyi birsey olur miniklerin parmakları miniminicik şimdiden pullandı bile.1800tl die yazmış mehmet bey 1250 tl yıllık fark ödeyecegiz ve 3 ayda 3 kutuda fazladan ücretli alıyoruz biz.bana düşünmemi gerektirdi o kadar para ödüyoruz bari canı yanmasın.
    Selamlar

  • Selamlar mehmet bey,
   Öncelikle geçmişolsun bu bahseddiğiniz lazer sistemli iğnesiz kan almadan ölçüm aletini nasıl edinebiliriz.markası satan firma hakkında bilgi paylasırmısınız.

 8. Esra hanim bilgilerinizi paylastiginiz icin cok tesekkur ederim birde kalori sayimiyla ilgili bilgilerinizi paylasirsanizcok memnun olurum
  Saygilar

 9. Merhaba benim adım da Esra.Ben tip 1 diyabetim.Yaklaşık 2 yıldır diabetim.Şuan 9 buçuk yaşındayım.Ama neler yiyeceğimi veya yemiyeceğimi biliyorum.Ben insülin ve lantus kullanıyorum.Ve sadece kollarımdan yaptırıyorum.Biliyorum yanlış ama olabiliyo işte. 🙂 Sizde İĞNENİZİ KOLUNUZDAN OLUYORSANIZ birşey önermek istiyorum.Hastanede kullanılan eczanelerde de satılan (bildiğiniz alkol değil) alkölü pamuğa döküp kolunuzda 15-20 dk bekledikten sonra kolunuz yumuşuyor.KAN ŞEKERİNİZİ DÜŞÜRMEK İÇİNSE narçiçeği bitkisini çay gibi demleyip içince biraz düşürüyor.Yanlışım varsa önerilerinizi bekliyorum. 🙂

 10. merhabalar,
  bende 2 haftalık tip 1 diyabetliyim. yaş 35
  belirtiler hastaneye yatmadan 1 ay öncesinden çıktı sık idrara çıkma,
  hastaneye yatmadan 2 hafta öncesinde ise aşırı su içme, ağız kuruluğu
  hastaneye yürüyerek gittim şeker 500 hemşire bir bana baktı bir ölçüm cihazına ve bana dediği şu: sizin komada olmanız lazım ayakta nasıl duruyorsunuz. 3 aylık ortalamam 12 çıktı. yani 300 lerde gezmişim.

  6 gün hastanede yattım şekerim düştü. 6,8,6×3 humalog gece 22×1 lantus kullanıyordum. balayı dönemine girdiğim için dozlarım düşürüldü. 2013 ilk günlerinde hastaneye tekrar yatacağım doz ayarlanması için. doktorumu değiştirdiğim için.

  • Sayın Apollon,

   Umarım daha iyi bir doz ayarlaması yapılır size.

   Sizin de Diyabetle tanışmadan önceki belirtileriniz hemen hemen herkesinkiyle aynı.

   Paylaşımınız için teşekkürler.

   Sevgiler

 11. merhaba esra hanım ben 12 yıllık dıyabetlıyım insulin pompası kullanıyorum ama sgk konusunda bı sıkıntı yasıyorum şu aralar belki fikriniz vardır eger yardımcı olursanız sevınırım ben yenı işe gırdım daha önce babamın ssk sından yararlanıyodum şimdı ilaç raporumu ve pompa raporumu yenılememı soyluyolar sgk danda net bı bılgı alamadım sızın bı bılgınız varmı

  • Fatma Hanım,

   Konuyla ilgili bilgim yok ama mantık kurmak ve çözüm üretmek lazım.

   İşe girdiyseniz gidip yeni raporunuzu çıkarın bence. Yeni raporunuzla da pompa set ve ilaç alımlarınıza daha rahat devam edersiniz.

   sevgiler

 12. teşekkür ederim esra hanım pekı raporu pompa takılan hastanedenmi çıkartmam gerekir sizce

  • Fatma Hanım,

   Pompa takılan hastane raporu almanız için daha kolay olabilir. Ama her hastaneden alabiliyorsunuz. Ben başka bir hastaneden almıştım.

   sevgiler

 13. anladım teşekür ederim

  bişey daha ben pompa kullanıyorum ama karbonhıdrat sayımı egıtımımı tamamlıyamadım daha bu bı tehlıke yaratırmı ve seti taktıgım karın bolgem acıyo kenarlara dogru taktıkça daha çok canım yanıyo sizin onerebılıcenız bşy varmı

 14. bulundugum ilçede devlet hastanesi var ama endokronoloji bolümü yok dahiliye doktoru var burdan alabılırmıyım pekı

  • Fatma Hanım,

   İsterseniz bunu insülin pompanızın firmasını arayarak sorun. Daha doğru cevaplar alırsınız. Dahiliye doktoru da yazabilir diye biliyorum.

   KH sayımını tamamlamanız elbette her zaman için daha iyi olur. Tehlike neden yaratsın ki?

   Setleri sizin daha az canınızı acıtacak yeri bulmanız deneyerek olur. Benim hiçbir yerde acımıyor. Sizin deneyerek öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

   sevgiler

 15. İyi günler Esra hanım…Diyabetle ilgili aktif bi site görmek beni çok mutlu etti.Bu yazımı sizden aramıza hoşgeldinizi almak ve 3.5 sene önce hayat arkadaşı tip1 le tanışan şeker oğlumu anlatmak istedim.Herşey 2009 yılının bahar aylarında başladı aslında.Eşimle 2007 yılında ayrılmış anne babam kardeşim ve oğlumla yaşamaktayım.Oğlum tüm mahallenin çarşının maskotuydu.Tüm esnaf tanır herkes çok severdi kücük şekerimi.Öyle çok hasta olan bizi doktorlarda gezdiren bi cocukta değildi.Son zamanlarda hangi yemeği yaparsa yapsın annem ben ne getirirsem getireyim en sevdiği şey bile olsa zorla yediriyorduk resmen.Ve her gece yatağını ıslatmaya başlamıştı.Bunu anne baba ayrı olduğu için psikolojik olarak düşünüyorduk gece çişine falan kaldırarak çözmeye calışıyorduk.ama kaldırsak bile yine yapıyordu çözemiyorduk… (YAZININ DEVAMI ANA SAYFADA http://www.diyabetimben.com/yusuf-karacobandan-geldi.html linkindedir.)

 16. merhaba biz de dün tanıştık diabetle.eşimde çıktı 326 şekeri doktor hemen mix insilüne başlattı doğrumu bilmiyorum.eşim 44 yaşında.benim öğrenmek istediğim birincisi tip1 tip2 nedir eşim hangisi acaba?ikincisi bu hastalığın bir amaliyatı varmış gerçekten bu amaliyat faydalımı acaba bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.teşekkürler.

  • Laboratuvar tetkiki olarak ayirim icin kanda anti-GAD antikoru, insulin antikoru ve adacik amtikoru bakilir. Bu antikorlar pozitif ise yani varsa o hastada tip 1 diabet var demektir. Tip 2 diyabetli hastalarda bu antikorlar kanda bulunmaz. Ayrica mixed yemek testine insulin cevabi ve glukagon ignesine insulin ve C peptit cevabi da bu konuda kullanilan tetkiklerdir.
   C peptit hormon olcumu de tip 1 ve tip 2 diyabet ayiriminda faydalidir. C peptid pankreasdan insulin ile beraber salgilanan bir hormondur. Tip 1 diyabetli hastalarda C –peptit kanda yoktur.

   http://diyabet.webs.com/tip1vetip2diyabet.htm

 17. Esra hanım merhaba,
  Kızım daha yeni tanı.Diyabet olmadan önce çok fazla hazır gıda yiyordu.Şimdi de yemek istiyor ama diyabet olduğu için yemiyor.Bunun
  hiç mi çözümü yok ? Bazıları karbonhidrat sayımı ile ilgili bir şeyler diyor ama ben pek kavrayamadım şimdi kızım hiç hazır gıda yiyemeyecek mi ?

  • Melisa Hanım Merhaba,

   Çözümü yok maalesef. Tip-1 diyabetle yaşamaya, doğru dozda insülin yapmaya ve düzenli ve dengeli beslenmeye mecburen alışacaksınız.

   Hazır gıdalar zaten herkese zararlı. Yemeyi tercih edecekse kızınız ona göre ne kadar dozda insülin yapılmalı, ne zaman tüketmeli gibi detayları öğrenmek için de karbonhidrat sayım yöntemini bilen bir diyetisyene gitmenizi öneririm.

   Ben hayatımdan hemene hemen tüm paketli ürünleri ve hazır gıdaları çıkardım gibi. Ara sıra tüketiyorum. Siz de bunu yapmayı çalışın derim.

   sevgiler

 18. İyi günler,
  Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ortak çalışması olan Okulda Diyabet Programı Teşekkür Belgesi’ne Kızımın Öğretmenine de gönderilmesini itiyoruz. Teşekkür Belgesi doldurulduktan sonraki adımlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Formu doldurduk. Nasıl göndereceğimizi bilmiyoruz. İrtibat bilgileriniz olmadığı için telefonda da bilgi alamadık. Yardımcı olmanızı rica ederiz.

 19. Merhaba Esra Hanım,

  Ben 23 yaşındayım ve tip 1 diyabet konusunda çok yeniyim, henüz bir ay oldu teşhis konulalı. Öncelikle size sonsuz teşekkür etmeliyim böyle güzel bir site kurduğunuz için. Şu dönemim özellikle sürekli olarak araştırmayla geçiyor ve bu gibi bir siteye daha rastlayamamıştım. Tamamen şans eseri youtube sayfanıza denk geldim. Aklıma takılan bir çok soruya da cevap buluyorum; mesela içki hakkındaki yazınızı az önce okudum. Cumartesi de doktora gittiğimde; yanlışlıkla uyku ersemliğinde yanlış insülini fazla dozda yaparsam ne olur diye sormayı planlarken sizin yazınıza denk geldim.
  Diyabet konusunda ise, açıkçası oldukça hızlı br şekilde kabullendiğimi düşünüyorum. Hatta zorla da olsa sağlıklı beslenme fikri beni mutlu eden yanlarından birisi. Sık sık tip 1 hakkında makaleler ve haberler okuyorum, belgeseller izliyorum, sağlıklı tarifler araştırıyorum.
  Yeni mezun bir psikolog adayı olarak, diyabet konusunda kendimi geliştirmeye başladıkça, burada da deneyimlerimi paylaşabilmekten mululuk duyarım.

  sevgilerimle

Cevap Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.