Anasayfa Diyabetli Hakları Reçetesiz İlaç Alımı

Reçetesiz İlaç Alımı

15 7.557 görüntüleme

Reçetesiz İlaç Alımı

Şubat 2013’te Sağlık Uygulama Tebliği’nde 01.02.2013 tarihinde aşağıdaki şekilde bir değişikliğe gidilmiş.

Tip-1 Diyabet (şeker hastalığı) gibi raporu olan kronik hastalığa sahip bireyler artık tekrar tekrar ilaç alma günlerinde doktora gidip yazdırmayacaklar.

Bu arada SGK’da biz tip-1 diyabetlilerin kodu E-10.

Bir kez e-reçete ile raporundaki ilaçları almışsa kişi o ilk e-reçete numarasını eczaneye ibraz ederek raporundaki ilaçları alabiliyormuş.

Ben bu şekilde hiç Reçetesiz İlaç Alımı yapmadım. Yapan var mı? Ya da bu konuyla ilgili bilgisi olan?

Önümüzdeki insülin ve strip alımında mutlaka bu yolu deneyeceğim ve başıma ne gelirse sizlerle paylaşacağım.

SUT’UN 6.1.5. MADDESİNİN 9. FIKRASI HAKKINDA

38.A.00.004163
01.02.2013

BÖLGE ECZACI ODASI
YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI’NA

Türk Eczacıları Birliği 38.Dönem Merkez Heyeti, 31.01.2013 tarihinde eczanelerin ekonomik durumları ve muayene ücretleri hakkında T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Yapılan görüşmede eczane ekonomilerinin iyileştirilmesi konusundaki çözüm önerilerimiz ve taleplerimiz iletilmiştir.

Merkez Heyetimiz bu görüşmede 10 Ocak 2013 tarih ve 28524 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğ ile SUT’un 6.1.5 numaralı maddesine dokuzuncu fıkra olarak eklenen ve 1 Şubat 2013 tarihinden itibaren başlayacak olan SGK’nın 6 ay boyunca düzenlenmiş reçetede yazılı miktarlar esas alınarak, yeniden reçete düzenlenmeksizin ilaç temin edilebilmesi şeklindeki uygulamasının yanlışlığını dile getirmiş ve bu uygulamadan vazgeçilmesini talep etmiştir.

Konu ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri ile de görüşmeler yapılmış, yakın bir zamanda yenisi yayımlanması beklenen Sağlık Uygulama Tebliği’nde bu maddenin yer almaması talebimiz Kuruma iletilmiştir.

Ancak gelinen noktada uygulamanın bugünden itibaren yürürlüğe konduğu göz önüne alınarak meslektaşlarımızın konu ile ilgili bugün Medula Provizyon Sisteminde yayınlanan ve aşağıda yer alan duyuru doğrultusunda işlem yapmaları gerekmektedir.

“Tarih : 31.01.2013

Konu : Yeniden e-reçete düzenlenmeksizin yapılacak ilaç temini hk.

Açıklama : SUT’un ‘Elektronik Reçete Uygulaması’ başlıklı 6.1.5. maddesinin 9.fıkrası “Yeniden e-reçete düzenlenmeksizin yapılacak ilaç temini” ile ilgili olarak 01.02.2013 tarihinden geçerli olmak üzere provizyon sisteminde gerekli düzenleme yapılmıştır. Buna göre 01.02.2013 tarihinden itibaren SUT’un ilgili maddesinde tanımlanan rapor kodları ve bu rapor kodları ile ilgili ilaçların yazıldığı e-reçete esas alınacaktır. Takip eden dönemlerde ise ilaç alma zamanında 6 ay boyunca yeni bir e-reçete/reçete düzenlenmesine gerek olmadan eczacı tarafından sisteme ilk e-reçetenin numarası ve T.C numarası tekrar girilerek devam reçetesi şeklinde ilaç teminine olanak sağlanmıştır. Bu nedenle, hastanın devam reçetelerini temin edebilmesi için eczaneye ibraz etmek üzere e-reçete numarasını içeren ilk reçete çıktısının mutlaka verilmesi gerekmektedir.”

Konu ile ilgili Merkez Heyetimiz tarafından yapılan girişimler devam etmekte olup, gelişmeler Birliğimiz tarafından duyurulacaktır.

Bilgilerinizi ve konunun tüm üyelerinize duyurulmasını saygılarımla rica ederim.

Uzm.Ecz.Harun KIZILAY
Genel Sekreter

SUT’un ilgili maddesi:

“(9) Yeniden e-reçete düzenlenmeksizin yapılacak ilaç temininde;

a) SUT eki “Hasta Katılım Payından Muaf İlaçlar Listesi’nde (EK-2) yer alan hastalıklardan aşağıda belirtilen hastalık grupları ile bu hastalık grupları için EK-2 listesinde tanımlı ilaçlar uygulama kapsamındadır.

1- (4.1.) Kalp Yetmezliği (I50)

2- (4.2.) Koroner Arter Hastalığı (I20) (I25) (Z95.1) (Z95.5-Z95.9)

3- (4.5.) Arteriyel hipertansiyon (I10 -I13) (I15)

4- (4.8.) Hiperkolesterolemi*, hiperlipidemi * (E78)

5- (7.2.1.) Diabetes Mellitus (E10 – E14)

6- (10.3.1.) Parkinson hastalığı (G20)

7- (10.7.) Demans (F00) (F01.1 – F01.9) (F02-F03) (G30)

8- (12.1.) Glokom (H40.1-H40.9)

9- (12.2) Kronik ve nükseden üveitler, tiroide bağlı oftalmopati ve sempatik oftalmi, keratoplasti red reaksiyonu (H20.1) (H20.8) (H06.2) (H44.1) (T86.8-T86.9)

10- (12.3.) Kuru göz sendromu (H04.1)

b) Yukarıda belirtilen hastalıklarda sağlık raporuna dayanılarak düzenlenmiş reçeteye istinaden yeniden reçete düzenlenmeksizin eczaneden ilaç temin edilebilir. Bu şekilde ilaç temini, düzenlenmiş reçete tarihi itibariyle 6 aylık süreyi kapsar. Süre bitiminde tekrar reçete düzenlenir.

c) 6 ay boyunca, düzenlenmiş reçetede yazılı miktarlar esas alınarak, yeniden reçete düzenlenmeksizin bu miktarlarda ilaç temin edilebilir. Ancak SUT ’ta belirtilen özel hükümler ile düzenlenmiş reçetede yazılı günlük kullanım dozuna göre bir seferde üç aylık tedavi dozunun aşılmaması gözetilir.

ç) Raporun geçerlilik süresinin bitmesi durumunda yeniden rapor ve reçete düzenlenmesi şartı aranır.”

Görsel kaynak: sgk rehberi

  • Doktora gittgnde doktorun verdgi recete numarasi ile ilac aliyosunuz.

    Bu numarayi kaybetmeyin.3 ay sonra herhangi bir eczaneye gidip tekrar ayni recete numarasini vererek ilaclarınızı alabiliyorsunuz.

    Toplamda ayni sifre ile 3 defa alinabilir.

    seker olcum cubuklari ise bu uygulamaya dahil degil.

    Ayrica en son insulin aldgniz eczanedeki programda recete numaraniz kayitlir.

    • Fatma’cım ve Taha’cım,

      Önce bi kızayım size 🙂

      Yahu bunu biliyorsunuz da neden bizleri de bilgilendir miyorsunuz? Ben şirket doktoruna yazdırmak için arkasından koşturup duruyorum. Yazık değil mi bana? 🙂

      Verdiğiniz detaylar için Sağolun 🙂

      Sevgiler

      • Ama Abla, Ben ilk kez insülin aldığım eczane bile aradı beni. rutin bir uygulama olduğunu öğrendiğim için, herkesler aranıyordur diye düşündüğümden mütevellit, söylemedim… yoksa bende barım barım bağırırdım ki 😀

  • Haklisin ablacm ne diyeyim ki simdi valla sende obur arkadaslarda kusura bakmasin hayat telasi:) bidahakine daha paylasimci olmk dilegiyle 🙂

    • Fatma’cım, Taha’cım,

      Belli. İkinizde çamura yatmışsınız 🙂

      Neyse. Ben sizi seviyorum 🙂

      Sevgiler

  • Biz de her seferinde yazdırmaktan bıkmıştık. İşin garip tarafı eczacımız yazdırmamızı istiyordu ve onun da bundan haberi yoktu.

  • Yusuf bey aslinda bu uygulama bir kac aydir var eczacilarin haberinin olmamasi imkansz ama istisnalar olabiliyor demkki

  • doktor bize 2 yıllık rapor yazdı taburcu olurken şimdi sadece tc kimlik nosunu verip reçetede yazanları alabiliyoruz sanırım 2 yıl sonra reçete yenilenecek.

  • Bir reçete 6 ay geçerli arkadaşlar..Tabi reçetenin e-reçete olması gerekiyor .Manuel yazılan reçeteler bu uygulamaya dahil değil..O nedenle e-reçete numaranızı bir daha ki alıma kadar saklayın..6 ay içinde Türkiye’nin herhangi bir yerindeki eczaneden alabilirsiniz..

  • Esra hnm,
    Bizede eczaneden telefon geldi böle bi durum var yazdırmadan raporlu ilaçları alabiliyorsunuz gönderelim mi diye, güvenemedim daha önce başka hastların bilgileriyle ilaç yazdıran eczaneler olmuştu duymuştuk yazdırmadım. Kendimiz gidip asm den yazdırdık sağolsun bizim aile hekimide hiç bilgi vermedi yazdı reçeteyi gittik aldık. Uygulama böyleymiş artık çubuklar hariç raporlu ilaçları 15 gün öncesinden alabiliyormuşuz.

  • […] Reçetesiz İnsülin Alımı yazımızı hatırlıyorsunuz değil mi? İşte bu yazıdan sonra algım gayet açık bir şekilde en son insülin aldığım eczaneyi aradım. Konuyla ilgili pek bilgi sahibi değiller. Ben SUT’daki maddeyi anlattım kendilerine. Benden sadece e-reçete numaramı istediler. Bulmaları zor olurmuş. […]

  • Cevap Bırak