Anasayfa Diyabetli Hakları Askerlik Muafiyeti / Tahir Akkaya

Askerlik Muafiyeti / Tahir Akkaya

7 2.435 görüntüleme

Merhaba Arkardaşlar,

Malum 19 yaşındayım. Sskerlik kağıdım geldi. 31aralık son dediler. Ben de erkenden bitireyim dedim işimi.

Öncelikle Mersin Askerlik Şubesi’ne gittim ve durumumu anlattım, raporumu gösterdim. Onlar da işlem yaptılar. Aile hekimine gidip beni hangi bölüme gideceğime dair rapor vermelerini istediler. Her neyse. İşlerimi hallettim. Beni Adana’ya sevkedeceklerini söylediler ama Adana Askeri Hastahanesı’nde endokrin bölümü olmadığı için Ankara Etimesgut Askeri Hastahanesı’ne sevkettiler.

Daha sonra Ankara’ya gittim. Etimesgut Askeri Hastahanesı’nde bana vermiş oldukları zarfı gösterdim. Kayıt felan yaptılar, dahiliye bölümüne gönderdiler. Dahiliye doktoru açlık ve tokluk için kan vermemi istedi. İşlerimi hallettim. Şekerimi bilerek biraz yüksek çıkarttım. Açlık 168, tokluk 200 gibi doktor istedi. Aslında sağolsun bana çok yardım etti. Sonra işlerimi hallettikten sonra sabah yine açlık kan şekerimi istediler.

Daha sonra kayıt, onay gibi ufak işlerle koşturdum. Kurul toplantısı 1:30 daydı ve benı kurula çağırdılar. Diyabet nedeniyle askerlik yapmayacaksın dediler ve raporumu verdiler.

Gerçekten 2 gün boyunca çok koşturdum ama değdi. Sonuç olarak askerlik yapmayacağım. Ve orada hemşerilerim ile karşılaştım. Sağolsunlar çok yardımcı oldular

iyi günler…

Tahir Akkaya

 • canım kardeşim askerlikten kaçmışsın gelmiş bunu da iyi birşey gibi anlatıyosun. Sağlık problemin yüzünden askerlik yapmaya bilirsin ama gelip burda marifet gibi anlatma..

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Sizi tam hatırlamıyorum ama sizin de diyabetimben.com’a girerek yazıyı yazan arkadaşlarımızı ‘yargılamanıza’ izin veremem.

   Hoşumuza gitsin ya da gitmesin herkes tecrübelerini paylaşıyor. Özellikle tip-1 diyabetli erkeklerin askerlik konusu en önemli konu. Tip-1 diyabet sebebiyle askerlik muafiyeti hakkını kullanan tüm erkek takipçilerimizi kutluyorum. Zira kullanılsın ya da kullanılmasın bu verilen bir hak.

   Sevgiler

 • mehmet bey askerlikten kaçmadım rahatsızlığım dolayısıyla yapamıyorum bilgilendirme amaçlı yazdım bu yazıyı sözlerinize dikkat edin lütfen

 • Merhaba tip1 diyabetliyimbende dedin ya yuksek cikmasini sagladim. Peki bi gun oncesinde felan hic lantus insulin vurmasakta yuksek cikar bde 2 yilim var normal degerdeyse ve insulin kullaniyorsa gene aliyorlarmis askerlige ?

 • Tahir kardeşim sen şanslı grupların benim raporu almam 3 yıl ertesi yıla erteleme verdiler 3. Yıl kayseri asker hastanesi karar veremedi ankara mevki asker hastanesine gönderdiler 8 gün orada kaldım hergün tahlil verdik 8. Gün kurula çıkardılar ve raporu böylelikle verdiler

 • Cevap Bırak